Szybka zmiana jakości zdjęć

01/10/2011 – 22:30

Dzisiaj krótko, zwięźle i na temat.

Przykładowa sytuacja: wypad rodzinny, pstrykasz dość sporo zdjęć, ślepo obiecujesz wysyłkę zdjęć na e-maile osobom z rodziny, a gdy dochodzi co do czego, zdjęć jest sporo i drugie tyle ważą. Dla Ciebie jakość zdjęć (a co za tym idzie – waga) nie stanowią problemu. Problem zaczyna się gdy serwer pocztowy zwraca błąd w postaci za dużego załącznika. Zbyt dużej ilości zdjęć również nie chce Ci się pakować w osobne paczki i wysyłać w kilku e-mailach.

Najprostsze rozwiązanie? Zmniejszyć jakość zdjęć, do takiego poziomu, który wystarczy `zwykłym użytkownikom`. Dla zmniejszenia wagi warto również zmniejszyć rozdzielczość zdjęć (osobiście jednak tego nie preferuję).

Narzędzi do jakże dwóch prostych czynności wymienionych powyżej, jest dość sporo – do wyboru, do koloru. Ja osobiście wpierw natknąłem się na mogrify i przy tym zostałem. Przykład:  masowa zmiana jakości zdjęć:


mogrify -quality 75 *.jpg

 

Prawda, że proste? Nie problem skorzystać również z konkretnych wyrażeń regularnych. Mogrify jest programem konsolowym!

Dokumentacja mogrify jest krótka i treściwa – polecam zajrzeć. Dla fanów graficznych rozwiązań polecam pogrzebać na Google w poszukiwaniu nakładek graficznych/samodzielnych programów. Jeden z ciekawszych to Phatch (obsługujący `dodatkowe efekty`).

 1. komentarze 3 dla “Szybka zmiana jakości zdjęć”

 2. Hmmm.. Dlaczego nie preferujesz zmniejszenia rozdzielczości? Jeśli zdjęcia mają służyć tylko do oglądania na kompie, rozdziałka rzędu np. 1600px x xxxpx jest wystarczająca a rozmiar znacznie mniejszy;)

  By blk on Paź 3, 2011

 3. Ciekawi mnie czy kiedykolwiek sprawdzałeś czy 75% jakości to najlepsza opcja?

  Kiedyś to testowaniem i wyszło, że najlepszy „stosunek” (jakże piękne słowo! ;-) ) jakości do wielkości pliku to 85% i od tamtej pory wszystko co ma być względnie ładne puszczam z tym parametrem.

  Z tego co pamiętam test polegał na porównywaniu „skoków” 5%, czyli różnic pomiędzy poprzednimi wartościami. Robiłem to wielokrotnie i zawsze lądowałem na 85%.

  Pozdrawiam

  By P2O2 on Paź 5, 2011

 4. @P2O2
  Pamiętaj, że te zdjęcia przeglądają `zwykli użytkownicy`, a nie graficy :).

  @blk
  Dawniej z reguły zmniejszałem, nawet do mniejszej rozdzielczości. Niestety nie obyło się bez wielu próśb o „lepszą jakość” aby móc sobie wydrukować czy wywołać zdjęcie.

  By Kaka' on Paź 5, 2011

Napisz komentarz