Przygoda ze Spicą i CyanogenMod-6.1.1-Spica-alpha8.1

29/12/2010 – 21:37

W poprzednim wpisie wspominałem, że na swojej komórce korzystam ze zmodyfikowanego oprogramowania – samdroid – bazującego na Androidzie 2.1. Przedwczoraj postanowiłem zrobić upgrade do nowszej wersji systemu Android (2.2.1 aka Froyo). Do wyboru miałem czysty soft Androida 2.2 z modyfikacjami samdroid, bądź zmodyfikowaną wersję Androida 2.2.1 – CyanogenMod.

Zdecydowałem się przetestować drugą wersję, czyli CM. Dlaczego? Przeglądając wątki na forum.android.pl oraz forum.samdroid.net doszedłem do wniosku, że wszelkiej maści poprawki pojawiają się szybciej na CM oraz jest on dynamiczniej rozwijany. Poza tym, byłem bardzo ciekaw co nowego wprowadza CM względem oryginalnych źródeł 2.2.1.

Sporo się namęczyłem przy instalacji nowego oprogramowania, ale to tylko i wyłącznie z własnej winy.

Pierwsze co zrobiłem to wgrałem oryginalny soft 2.1 oraz zrootowałem telefon. Następnie pobrałem paczkę z CyanogenMod i zaaplikowałem w recovery. System się uruchomił i przywitało mnie wiele nowości – zarówno tych z Froyo jak i samych dodatków CM. Ale o tym później i w innej notce. Podczas doprowadzania komórki do stanu używalności (czytaj: instalacji aplikacji, konfiguracji ich, etc.), zaaplikowałem jeszcze kilka poprawek w recovery (sterowniki 3D z Samsung Intercept, XDA Tweaks, BFS kernel, przekonwertowałem standardowe partycje na ext2 i 4, stworzyłem i aktywowałem swap). Komórka zaczęła śmigać jak burza, w porównaniu do wersji 2.1.

Niestety, w pewnym momencie coś się pochrzaniło. Zainstalowałem pewną aplikację w komórce (jak na złość, nie pamiętam co to było), po czym zrobiłem restart komórki. Podczas bootowania przypomniało mi się, że chciałem wejść do recovery aby coś sprawdzić. Poczekałem aż komórka się uruchomiła i zanim wszystkie procesy systemu i Google’a zaczęły działać, wyłączyłem sprzęt. Do recovery dostałem się bez problemu (nic nie zmieniając, jedynie sprawdzając kilka rzeczy) po czym uruchomiłem system ponownie. Ponowne uruchomienie trwało bardzo długo, czym się poważnie zaniepokoiłem. Po dłuższej chwili ujrzałem… ekran powitalny Androida 2.2. Jak się po chwili okazało, straciłem wszystkie ustawienia i aplikacje. Wkurzyłem się strasznie, wszak nie czyściłem ani /cache ani /data (factory reset). Na wszelki wypadek zrobiłem factory reset i zacząłem wszystko od nowa konfigurować. Nie musiałem ponownie aplikować patchy z recovery, ponieważ te dane nie zostały naruszone. Kiedy wszystko zrobiłem jak chciałem, ponownie uruchomiłem telefon. I co? Znowu pusto. Moja złość osiągnęła epicentrum.

Nieźle wkurzony, wczoraj wieczorem, postawiłem system od nowa – poczynając od 2.1 skończywszy na CM. Niestety, natrafiłem na bootloop, gdyż zapomniałem wyłączyć moduł WiFi przy aplikowaniu jądra BFS. Kilka chwil wdechu i wydechu… Znowu wszystko od nowa (2.1, root, CM, itd.). Tym razem po zrootowaniu 2.1 zrobiłem backup systemu (a tak, na wszelki wypadek, aby znowu nie bawić się z Odinem, który – notabene – odmawia mi posłuszeństwa na Viście (ale o tym kiedy indziej)). Następnie stopniowo i pomalutku postawiłem CM i zaaplikowałem kilka poprawek w recovery. Otrzymując „czysty” system 2.2.1 wraz z poprawkami, zrobiłem kolejny backup. Poszedłem spać.

Dzisiaj od rana od początku zacząłem instalować, konfigurować, dostosowywać komórkę. Skończyłem gdzieś o 16, może 17. Za chwilę zrobię backup i tego systemu, który jest w pełni stabilny i skonfigurowany.

Korzystając z CM na Spicy warto pamiętać, aby:

 • nie włączać trybu „tylko 2G”,
 • nie wyłączać telefonu z włączonym WiFi,
 • kernel BFS instalować tylko wtedy kiedy partycje są na systemie plików ext2/4,
 • nie wyłączać telefonu zanim wszystkie procesy systemu i Google’a się uruchomią,
 • robić backupy partycji systemowych.

Zabawa z CM sporo mnie nauczyła jeżeli chodzi o Androida oraz modyfikację Spicy.

 1. komentarze 3 dla “Przygoda ze Spicą i CyanogenMod-6.1.1-Spica-alpha8.1”

 2. ja mam ten sam problem… powinienem kupić 2 telefony, jeden do użytkowania, drugi do kombinacji :P na razie czekam na w pełni działający 2.3 na SGS (na Spice też ktoś już odpalił) bo to co instalowałem nie nadaje się do użytku z powodu niedziałającego i2c (do którego podłączone są gps, akcelerometr i kamerki), który inny jest nexusie a inny w sgs, tymczasem korzystam z 2.2.1+Voodo

  By mazdac on Gru 30, 2010

 3. „Ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i na tych, którzy będą je robić”:)

  By kynski on Gru 30, 2010

 4. „Korzystając z CM na Spicy warto pamiętać, aby:
  nie włączać trybu ”

  Hmm na czystym CyanogenMod-6.1.1-Spica-alpha8.1 z wgranym tylko nowszym sterownikiem 3D żaden problem z tą opcją nie występuje :)

  By TheUsh on Gru 30, 2010

Napisz komentarz