Opera Mobile 10.1 beta na Androida – subiektywna opinia

12/11/2010 – 22:54

Dokładnie 9 listopada, Opera wydała wersję beta swojej mobilnej przeglądarki Opera Mobile 10.1 dla systemu Android. Osobiście długo czekałem na premierę tej aplikacji na Androida. Opera bodajże już w październiku zapowiedziała oficjalne wydanie Opery Mobile na Androida.

W dniu wydania aplikacji, pobrałem ją z Android Market (oczywiście jest ona darmowa). Paczka instalacyjna ważyła około 6,5 MB – o ile mnie pamięć nie myli, jednakże po instalacji, cała przeglądarka zajęła niecałe 25 MB na karcie pamięci telefonu – co od razu zaliczyłem jako ogromny minus.

Po uruchomieniu, od razu zwiedziłem strony, które ładują się bardzo długo na standardowej przeglądarce internetowej, dostępnej w moim telefonie Samsung Galaxy Spica (I5700), tzn. od około 30, do ponad 60 sekund. Przykładowe strony to: wp.pl, onet.pl, dobreprogramy.pl, android.com.pl, nk.pl (oczywiście w wersjach standardowych, a nie tak zwanych „lite”).

Ku mojemu zaskoczeniu – Opera bardzo szybko wczytała każdą z tych stron (należy tutaj nadmienić, że strona jest renderowana na komórce). Pi razy drzwi rzekłbym, że o 50% szybciej niż standardowa aplikacja do przeglądania Internetu, wyprzedzając nawet Dolphin 2.x, która na moim telefonie, najszybciej renderowała strony, w porównaniu z innymi przeglądarkami dostępnymi w markecie.

Niestety, mimo szybkiego ładowania i renderowania stron, Opera ma ewidentny problem z czcionką – niekiedy trzeba czekać kilkanaście sekund (po załadowaniu strony), aby jakikolwiek tekst na www był możliwy do odczytania. Czasami ten problem w ogóle nie występuje, dlatego zaliczam to jako bug bety.

W Operze Mobile na Androida mamy również dostęp do Opery Link oraz Opery Turbo – co jest ogromnym plusem. Ponadto minimalistyczny interfejs, znany z Opery Mini 5.x, umila i upraszcza pracę.

Wszystko byłoby naprawdę fajnie, gdyby nie największa bolączką Opery Mobile 10.1 Beta – ogromne zapotrzebowanie na pamięć RAM. W momencie uruchomienia Opery, Android zamyka mi praktycznie wszystkie wcześniej uruchomione aplikacje. Co gorsza, wystarczy wrócić na pulpit i… Opera zostaje zamknięta przez Androida w celu zwolnienia pamięci. Heh – w ten oto sposób, Opera Mobile ze smartfona zrobiła urządzenie tylko i wyłącznie do przeglądania Internetu. Nie jestem w stanie podać ile konkretnie pamięci RAM pożera przeglądarka, ponieważ uruchomienie jakiegokolwiek monitora pamięci, skutkuje zamknięciem Opery. Wniosek stąd prosty – cała pamięć jaka zostaje użytkownikowi, jest zużywana przez Operę Mobile. OGROMNY MINUS.

Pamięciożerność przeglądarki sprawiła, że… wyleciała ona u mnie w /dev/null. Nadal korzystam ze sprawdzonej Opery Mini. Nie zdyskwalifikowałem jednak Opery Mobile całkowicie, w końcu to tylko beta. Jeżeli pobieranie pamięci przez aplikację zostanie zmniejszone, a problem z czcionkami rozwiązany, jestem skłonny przejść na tak długo wyczekiwaną przez mnie przeglądarkę na Androida.

 1. komentarze 3 dla “Opera Mobile 10.1 beta na Androida – subiektywna opinia”

 2. mnie wkurza:
  -brak widoku dostosowanego do szerokości, szukałem ale zawsze coś ucina
  -klikanie w linki nie podświetla ich (czasami tak, częściej nie), dobrym rozwiązaniem jest podświetlenie całego elementu (z paddingiem itd.)
  na plus:
  -szybkie i przejrzyste GUI
  -rozbudowane ustawienia prywatności

  czekam na kolejną betę, oraz kolejną betę mobilnego liska.

  podsumowując, czekam na wersję z przyspieszeniem sprzętowym.

  By mazdac on Lis 13, 2010

 3. Mnie również wkurza
  Zadowolony jestem z domyślnej przeglądarki najlepiej skaluje czytnik rss google.
  Opera mini była pod tym względem fatalna a i opera mobile jest niedopracowana

  By hello_world on Lis 14, 2010

 4. Nie liczył bym na szybkie poprawienie zużycia RAM’u. Niestety.
  My, symbianowcy czekamy na poprawę tego błędu od wielu, wielu wersji – wszystko pozostaje bez zmian, Operka bierze ile znajdzie.

  By Jadeszek on Gru 7, 2010

Napisz komentarz