Android i klawiatura alfanumeryczna. Usuwanie polskich znaków z smsów.

16/10/2010 – 08:51

W posiadanym przeze mnie telefonie Samsung Galaxy I5700 Spica, standardowo w androidzie dostępne są tylko i wyłącznie dwie klawiatury QWERTY, z czego jedna jest bardzo wąska i jak dla  mnie – bardzo niewygodna. Druga QWERTY jest aktywna tylko przy ustawieniu poziomym telefonu, a takiego niestety nie preferuję.

Ponadto kolejnym mankamentem jest fakt, że Android nie posiada standardowo polskiego słownika T9. Tak więc pisanie smsów jest dość żmudnym procesem, nie wspominając już o pisaniu komentarzy czy dłuższych wypowiedziach na forum. Szybka dyskusja na komunikatorze również odpada.

Dość długo szukałem jakiejś alternatywnej klawiatury dla Androida. Mówiąc krótko – znalazłem tylko dwie, które wizualnie mi przypadły do gustu. Jedna z nich niestety jest płatna, więc nawet jej nie instalowałem (a znalazłem ją jeszcze za czasów, kiedy płatne aplikacje nie były dostępne w polskim Android Market). Druga… Rewelacyjna! Bardzo podobna do tej, której używałem w swoim poprzednim telefonie (LG KC910). Do poprzedniej byłem bardzo przyzwyczajony, więc w momencie instalacji nowej klawiatury w Androidzie, byłem bardzo zadowolony.

Mowa tutaj oczywiście o klawiaturze HTC_IME. Jak sama nazwa wskazuje, klawiatura została wyciągnięta z innego softu i dostosowana do większości wersji Androida. Oferuje ona dwa tryby – tryb alfanumeryczny oraz QWERTY. Osobiście korzystam tylko i wyłącznie z pierwszego trybu, po prostu z racji przyzwyczajenia. Warto jednak zaznaczyć, że trybu QWERTY w HTC_IME, używa się o wiele lepiej aniżeli standardowego w Androidzie.

Ponadto, HTC_IME umożliwia automatyczne usuwanie polskich znaków diakrytycznych z smsów. Dzięki temu, zaoszczędzamy „wagę” smsów, mogąc posługiwać się słownikiem T9 bez żadnych problemów. Klawiatura ta, posiada również wbudowany polski słownik T9.

Jak zdobyć i zainstalować HTC_IME? Wszystko jest opisane na polskim forum androida: http://forum.android.com.pl/115315-post39.html

  1. komentarze 2 dla “Android i klawiatura alfanumeryczna. Usuwanie polskich znaków z smsów.”

  2. Spróbuj klawiatury SWYPE. na razie beta krąży po sieci ale warto spróbować.

    By dr.gonzo on Paź 17, 2010

  3. Hmm, u mnie na Androidzie 1.6 w pionie też mogę ustawić qwerty. Wchodzę w ustawienia, -> uklady klawiatury i wybieram qwerty.

    By .slaw on Paź 18, 2010

Napisz komentarz