anyRemote – zarządzanie systemem przez komórkę

16/08/2010 – 20:45

anyRemote pozwala nam, jak tylko chcemy, zarządzać naszym systemem, z poziomu przysłowiowej komórki. Program może działać w dwóch trybach, ale chyba najpopularniejszym jest stworzenie serwera na komputerze w systemie. Jak wygląda łączenie się z naszym komputerem? Przez bluetootha, port podczerwienie lub przez Internet (również jest możliwość połączenia przez WiFi, ale osobiście testowałem tylko przez bluetooth).

anyRemote jest często używany do kontrolowania odtwarzacza audio/wideo z poziomu komórki. Prosty przykładzik z życia wzięty (mojego ;)). Idę spać, kładę się do łóżka (tak, tak, informatycy też śpią), ale zanim zasnę, chciałbym posłuchać przez trochę czasu muzyki. Przez ostatni czas, brałem po prostu myszkę do łóżka i zmieniałem sobie utwory, na mojej ogromnej liście odtwarzania, kursorem (na oko celowałem). Rozwiązanie nie jest złe, tym bardziej, że w momencie kiedy nie chcę dalej niczego słuchać, wyłączam pilotem sprzęt grający, a myszkę zostawiam w spokoju. Gorzej niestety z tym celowaniem, czasami musiałem podnieść głowę, aby zobaczyć jednak, gdzie jest ten kursor i przycisk „next”. Dawniej, za czasów kiedy korzystałem jeszcze z MPD i sonaty, korzystałem właśnie z anyRemote i bardzo chwaliłem sobie to rozwiązanie. W momencie kiedy zmieniłem komórkę i zacząłem korzystać z Amaroka, anyRemote odeszło u mnie w zapomnienie. Od dzisiaj, znowu kontroluję muzykę via bluetooth.

Bardzo polecam takowe rozwiązanie. Tym bardziej, że nie jesteśmy zmuszeni tylko i wyłącznie do zmieniania muzyki. Możemy samemu napisać plik konfiguracyjny dla programu, z odpowiednimi akcjami. Napisanie takiego pliku, nie zajmie nam dużo czasu. Na stronie domowej projektu, jest dostępny bardzo przyjazny poradnik. Poza tym napisanie konfiguracji jest dość proste, ze względu na jej prostą składnię. Co nie oznacza, że nie można korzystać z gotowców. Takich mamy do dyspozycji ponad 120!

Klienty napisane w Javie możemy pobrać ze strony domowej anyRemote. Znajdziemy tam także bardzo przystępną dokumentację. Polecam zapoznać się z aplikacją i jej możliwościami.

Jak wygląda w skrócie najprostsza i najszybsza konfiguracja anyRemote? Bluetooth w komputerze (czy to adapter za kilka złotych z allegro, czy to wbudowany w laptop), komórka z bluetoothem, następnie instalacja na komputerze demona bluetooth, narzędzi bluez, no i na koniec samego anyRemote + prostych nakładek graficznych (KanyRemote dla QT4 i GanyRemote dla GTK2). Dalsza konfiguracja jest bajecznie prosta – włączamy bluetooth na komórce, w nakładce graficznej szukamy i dodajemy urządzenie, a następnie wybieramy z gotowców plik konfiguracyjny. To wszystko. Prawda, że proste?

  1. komentarze 2 dla “anyRemote – zarządzanie systemem przez komórkę”

  2. Proste i przyjemne, aczkolwiek czasami miewam problemy żeby się połączyć przez BT. Przydatne również bardzo podczas prezentacji jako zdalny pilot, chyba, żę akurat nie chce się połączyć:P

    By airborn on Sie 17, 2010

  3. U mnie często nie chce znaleźć żadnego serwera, po wybraniu z menu „Search”. Najlepszym rozwiązaniem i co najważniejsze – skutecznym – jest po prostu podanie adresu bluetooth serwera.

    By Kaka' on Sie 17, 2010

Napisz komentarz