Far Cry na Linuksie (Debian Sid)

15/01/2008 – 20:33

Jako wielki fan gry Far Cry czuję, że jestem zobowiązany aby napisać w jaki sposób możemy ją odpalić na wine, na wysokich detalach :-). Uprzedzam, że na dzień dzisiejszy występują u mnie drobne błędy w grafice, które jednak nie przeszkadzają w samej rozgrywce.

Ok, przejdźmy do rzeczy…

Moja płytka z grą pochodzi z Kolekcji Klasyki gdzie jest już dostępny patch 1.3 (ale o tym później). Natomiast wersja wine jaką posiadam to:

kaka@debian:~$ wine –version
wine-0.9.47
kaka@debian:~$

Chciałbym jeszcze dodać, że wszystkie polecenia jakie podam tutaj, należy wykonywać tylko i wyłącznie z poziomu zwykłego użytkownika.

Proces instalacji przebiega bez żadnych problemów. Nie trzeba z niczym kombinować, po prostu odpalamy plik z intalką, np.:

wine /media/FarCry/Setup.exe

Po instalacji zalecałbym instalację najnowszego patcha (tj. 1.4). Te słowa szczególnie kieruję do osób posiadających grę z Kolekcji Klasyki, bowiem bez instalacji poprawki w grze możemy zauważyć ogromną ilość błędów. Polecam pobrać plik ze wszystkimi poprawkami (Cumulative Patch), który waży około 180 MB. Owy plik można pobrać stąd.
Podczas instalacji poprawki będzie trzeba najprawdopodobniej podać pełną ścieżkę do katalogu gdzie zainstalowany został Far Cry. U mnie ta ścieżka wygląda tak:

/home/kaka/.wine/drive_c/Program Files/Kolekcja Klasyki/Far Cry

Po instalacji poprawki trzeba dokonać pewnych zmian w rejestrze. Aby otworzyć okno z rejestrem wpisz:

wine regedit

Następnie w lokalizacji

HKEY_CURRENT_USER -> Software -> Wine

stwórz klucz o nazwie Direct3D, a w nim wartość tekstową o nazwie UseGLSL o wartości enabled.

Po tych zabiegach możesz uruchomić grę. Przy pierwszym uruchomieniu powinno pojawić się okienko z ustawieniami. W zakładce Opcje grafiki (zaawansowane) wybierz preferowaną jakoś grafiki. U mnie gra śmiga na ustawieniach Wysokich (na niższych ustawieniach też jest OK). Na ustawieniach bardzo wysokich gra co prawda nie zacina się, ale momentami nie widać najemników, własnej broni czy drzwi w budynkach – dlatego więc ja wybrałem ustawienia wysokie (wyjątek zrobiłem dla ustawień wody – tam wybrałem Super Wysokie).

Jeżeli po uruchomieniu Far Cry’a stwierdzisz, że gra chodzi zbyt wolno, a jesteś przy tym pewien, że Twoja karta graficzna udźwignie aktualne utawienia graficzne, możesz spróbować przyśpieszyć grę zmieniając renderowanie z Direct3D na OpenGL. Aby tego dokonać w głównym folderze gry otwórz dowolnym edytorem plik System.cfg, np.:

vim ~/.wine/drive_c/Program\ Files/Kolekcja\ Klasyki/Far\ Cry/System.cfg

W otwartym pliku należy odszukać frazę Direct3D9 bądź r_Driver, a następnie wpisać OpenGL zamiast Direct3D9. Po dokonaniu zmiany linijka ta wygląda u mnie tak:

r_Driver = "OpenGL"

Teraz możesz ponownie spróbować zagrać. Jeżeli gra dalej będzie się zacinać, spróbuj zmniejszyć detale. Chciałbym jednak podkreślić, że przy każdej zmianie jakichkolwiek ustawień w grze, renderowanie „wraca” na Direct3D, dlatego należy pamiętać aby po każdorazowej zmianie ustawień, zmienić plik System.cfg.

Na zakończenie podam pewną ciekawostkę – jak wyświetlać liczbę FPS’ów w grze. Podczas grania naciśnij klawisz ` (pod Esc), a następnie wpisz:

\r_displayinfo 1

Zainteresowanych zdjęciami z gry mojego autorstwa, zapraszam tutaj.

 1. komentarzy 5 dla “Far Cry na Linuksie (Debian Sid)”

 2. Może nie związane z tematem wpisu, ale chciałem Ci uświadomić, że najlepszym forum o Debianie nie jest debian.linux.pl, a mandrivalinux.eu :]
  Pozdrawiam.

  PS. No i muszę jeszcze Tobie podziękować za dużą ilość HOW-TO, które napisałeś. Często się przydają :)

  By darcnet on Lut 5, 2008

 3. A u mnie niestety wyskakuje komunikat: Segmentation fault.

  Nizależnie co robię i niezależnie od wersji wine, którą instaluję. :/

  By MiszczQ on Wrz 1, 2008

 4. Ale, w którym momencie takowy błąd się pojawia? Podczas instalacji, uruchamiania gry, czy jak?

  By Kaka' on Wrz 1, 2008

 5. U mnie stety odpala się ekran Kolekcja klasyki a potem kaplica. Gra ładuje się zaraz po instalacji. Potem są jakieś problemy. Nie instalowałem jeszcze poprawek, może coś pomogą…

  By RaM on Wrz 4, 2009

 6. czesc
  1 nie moge zainstalowac poprawek
  caly czas pisze ze musze innego pacha zainstalowac
  2 FC3Updayer.exe napotkal powazny problem i musi zakonczyc dzialanie
  3 PunkBuster error pisze ze juz istnieje

  By janusz on Lip 4, 2013

Napisz komentarz