Ext2Read – czyli „odczytajmy partycję EXT(2, 3, 4) pod Windowsem”

07/08/2010 – 13:48

Ext2Read jest bardzo ciekawym programem dostępnym dla Windowsa, który umożliwia nam odczyt plików i katalogów znajdujących się na partycjach z systemem plików EXT. Co lepsze, programu nie trzeba nawet instalować, uruchamiamy go z folderu, w którym go rozpakowaliśmy.

Do zalet Ext2Read należy przede wszystkim prostota obsługi i bardzo czytelny interfejs. Ponadto, nie musimy instalować w Windowsie żadnego sterownika do EXT.

Wady? Ano są. W momencie skopiowania plików, program czasami potrafi zaliczyć totalny crash. Ponadto, nie zauważyłem aby obsługiwał zapis plików na partycji EXT. No i najważniejsze… Transfer plików jest tragiczny, bardzo wolny, rzędu kilku MB, w porywach do kilkunastu.

Niemniej, jest to pierwszy program do odczytu danych z partycji EXT, który zagości u mnie na dłużej.

Polecam przetestować.

 1. komentarzy 6 dla “Ext2Read – czyli „odczytajmy partycję EXT(2, 3, 4) pod Windowsem””

 2. Ja ze swojej strony polecam FSProxy który partycje linuksowe montuje jako foldery sieciowe;)
  http://fsproxy.masterm.org/wikka.php?wakka=HomePage

  By s4per on Sie 7, 2010

 3. Nie lepiej użyć ext2fsd: http://www.ext2fsd.com/ ?
  Niby trzeba zainstalować sterownik w Windowsie, ale to chyba nie problem, jeżeli w zamian pliki można przeglądać za pomocą exploratora systemu. Prędkość kopiowania też jest wysoka, z ext4 na ntfs kopiowało mi z prędkością jaką pozwala osiągnąć dysk.

  Program testowałem na Win7 i partycji ext4.

  By Tomeku on Sie 9, 2010

 4. A w moim przypadku, akurat ten sterownik działa niestabilnie.

  By Kaka' on Sie 9, 2010

 5. No i jeszcze jest:

  http://www.fs-driver.org/

  By koyot on Sie 9, 2010

 6. Również działa u mnie niestabilnie. Chociaż… Co rozumiem pod niestabilnie? To, że np. podczas kopiowania plików się zawiesza. Oba driver’y to u mnie powodują, a podany przeze mnie program… Również. Dlatego pliki, które często współdzielę, trzymam na partycji NTFS, której odczyt i zapis na Linuksie nie sprawia żadnego problemu.

  By Kaka' on Sie 9, 2010

 7. Problem z Ext2 Installable File System i Ext2 File System Driver jest taki, że ani jeden ani drugi oficjalnie nie obsługuje EXT3 i EXT4, ani Windows 7.

  By Grzegorz on Sie 12, 2010

Napisz komentarz