Konwersja plików dźwiękowych z poziomu Dolphina/Konquerora

10/06/2010 – 22:43

Dzisiaj chciałbym przedstawić proste dwa skrypty utworzone w bashu, które napisałem w celu ułatwienia sobie życia. Pierwszy z nich służy do automatycznej konwersji dowolnych plików dźwiękowych oraz wideo, na format mp3 oraz ogg z możliwością dostosowania jakości ostatecznego pliku wyjściowego. Drugi natomiast  ma za zadanie dokonać podziału pliku .ape, konwersji ich na format flac, jak również dokonanie ich otagowania jak i odpowiedniej zmiany nazwy (na podstawie pliku .cue). Skrypty, tak właściwie, będą działać tylko i wyłącznie z Dolphinem i Konquerorem, ponieważ są z nimi zintegrowane poprzez ServiceMenus.

Poniżej przedstawiam screen z menu kontekstowym Dolphina, rozszerzonego poprzez usługę ServceMenus.

Poniżej podaję linki do pobrania obu skryptów oraz wymaganych plików .desktop, reprezentujących usługę ServiceMenus.

Skrypty należy pobrać i wrzucić najlepiej do /usr/bin. Pamiętaj o nadaniu im uprawnień do wykonywania.

Natomiast pliki .desktop polecam wrzucić do katalogu /usr/share/kde4/services/ServiceMenus, aby były widoczne globalnie. Po więcej informacji na temat ścieżek dla ServiceMenus w KDE4, odsyłam do swojego wpisu na ten temat.

Paczki jakie są wymagane do działaniu obydwu skryptów w Debianie to: lltag, monkeys-audio, flac, shntool, cuetools, mplayer, lame, oggenc.

Przypominam, że napisałem to tylko i wyłącznie dla ułatwienia sobie życia, a prezentuję to tutaj, bo być może mój pomysł przypadnie jeszcze komuś innemu do gustu. Komunikacja między skryptami a użytkownikiem odbywa się na poziomie okien dialogowych kdialog.

Kod posiada kilka błędów. Najważniejszy z nich to słynny syntax error podczas konwersji plików z nietypowymi znakami w nazwie (np.: , [ ] { }, etc.). Jak na razie nie poprawiłem tego błędu, ponieważ… Nie posiadam plików z takimi nazwami ;-).

Miłego używania!

Napisz komentarz