Aplety plasmy: DaisyPlasma oraz SmoothTasks – upiększanie KDE4 (?)

01/06/2010 – 22:40

Wygląd mojego pulpitu KDE4 od dłuższego czasu nie uległ zmianie. Dokonałem jedynie kilku drobnych modyfikacji. Nie zrobiłem tego ze względu „znudzenia” aktualnym pulpitem, lecz jedynie w celu ułatwienia sobie codziennej pracy.

W tej notce chciałbym poświęcić chwilkę dwóm apletom plasmy:

oraz

Pierwszy z nich, DaisyPlasma, pozwala nam stworzyć pasek narzędziowy rodem z systemu Mac OS. Aplet ten posiada dość sporo opcji konfiguracji. Możemy ustalić jego położenie, odwrócenie, a dodatkowo specjalne efekty takie jak np.: cieniowanie czy przezroczystość. Dodatkowo możemy w nim osadzić menadżer zadań. Aplet ten oczywiście wymaga środowiska KDE4 oraz uruchomionej plasmy. Można by skorzystać z zewnętrznego programu, który nie byłby zależny od KDE4, a działałby na każdym środowisku, jednak w przypadku używania KDE4 ma się ten plus, iż na jego uruchomienie nie jest potrzebny znaczny czas – wynika to z faktu, że jest on powiązany z plasmą.

Drugim apletem, z którego od niedawna korzystam jest SmoothTasks, który pełni rolę menadżera zadań, ale tego, który znamy z Windows 7 (swoista imitacja). Pozwala na podgląd miniatur, sortowanie i wiele innych. Również w tym przypadku mamy do dyspozycji dość sporo opcji. Przyznam się, iż z początku dość trudno było mi się przyzwyczaić do nowego menadżera zadań, ale po pewnym czasie całkowicie do niego przywykłem i nie wyobrażam sobie teraz pracy bez niego. Dzięki niemu, mój cały dolny pasek wreszcie odczuł ulgę i nie jest tak zawalony jak kiedyś.

A tak oto prezentują się one na moim biurku:

Z obu apletów korzystam gdzieś tak od około miesiąca. Niestety, w repozytorium Debiana nie znajdują się paczki z tymi apletami. Z początku więc korzystałem z paczek od Ubuntu, ale niedawne problemy z zależnościami jakie napotkałem, zmusiły mnie do usunięcia paczek i skompilowania apletów samodzielnie. Poniżej podam linki do paczek .deb, zawierające oba aplety. Paczki te są skompilowane dla architektury amd64, zgodnie z zależnościami Sid’a. Uwaga! Nie chciało mi się budować paczki via dpkg, ani uzupełniać zależności, dlatego na odczepnego skorzystałem z checkinstall.

Download DaisyPlasma amd64 (deb)
Download SmoothTasks amd64 (deb)

  1. komentarze 3 dla “Aplety plasmy: DaisyPlasma oraz SmoothTasks – upiększanie KDE4 (?)”

  2. Smooth task używam od ponad pól roku jest bardzo dobry :)

    By foreste on Cze 2, 2010

  3. Czemu taka brzydka ikona menu?!

    By windows? on Cze 2, 2010

  4. A bo tak mi się spodobało :).

    By Kaka' on Cze 2, 2010

Napisz komentarz