Fglrx 10.4 ze wsparciem dla X.Org 7.5 wraz z patchem dla 2.6.33. || Problem z klawiaturą

04/05/2010 – 20:24

Kilka dni temu, ATI wypuściło publicznie nową wersję sterowników dla kart graficznych – 10.4. Co w tej wersji jest takiego niezwykłego? Wprowadzono w niej wreszcie wsparcie dla X.Orga w wersji 7.5. Wcześniejsze sterowniki obsługiwały jedynie niższe wersje X Servera (pomijam tutaj sterowniki w wersji 10.3 w Ubuntu 10.4, dla którego to ATI wydało odrębnie fglrx).

Jak zwykle, publikuję tutaj patch dla sterowników 10.4 i kernela w wersji 2.6.33. Uwaga! Sam sterownik, nawet z łatką, nie działa na jądrze w wersji 2.6.32. Na 2.6.31 nie testowałem, choć jestem niemal pewien, że ta wersja jest standardowo wspierana przez fglrx.

Pobierz patch.
Źródło patcha.


Niestety, nie obyło się u mnie bez problemów przy wdrażaniu i użytkowaniu nowego sterownika. Przez spory czas korzystałem z X.Orga w wersji 7.4, w dodatku, dostarczanego przez Ubuntu (wcześniejsza notka dla przypomnienia). Z tego też powodu, przez bardzo długi czas nie aktualizowałem systemu, ze względu na niespełnione zależności względem xorga. W momencie ukazania się nowych driverów, postanowiłem zrobić wielką aktualizację systemu. Nie obyło się niestety bez ręcznego uzupełniania zależności, ale po kilku godzinach walki, w końcu się udało – z głównych aktualizacji mogę wymienić środowisko graficzne KDE4 do nowej wersji oraz X.Org do 7.5, który i tak – notabene – od dawna znajdował się w unstable jak i testing. Po udanym upgrade’ie systemu, przystąpiłem do instalacji sterowników, które wpierw spatchowałem. Budowa modułu przebiegła bezproblemowo. Niestety, zostałem niemile zaskoczony po uruchomieniu środowiska graficznego KDE4. O problemach ze środowiskiem napiszę w kolejnej notce, a teraz się skupię na usterkach, spowodowanych przez sterowniki 10.4. Hmm, to nie były „usterki”, co jedna usterka, ale dla mnie dość poważna, nie pozwalająca na normalną pracę przy komputerze (pisanie, moderowanie, etc.). Mianowicie – kilka klawiszy na klawiaturze zachowywało się bardzo dziwnie; i tak:

 • AltGr, używany w celu pisania polskich znaków diakrytycznych, wpierw powodował cofnięcie kursora o jeden znak, a następnie pojawiał się odpowiedni polski znaczek,
 • Prawy Ctrl działał jak ENTER (vide: \n),
 • Dolny klawisz strzałek również działał jak ENTER,
 • wciśnięty PageUP nie powodował trwałego przesuwania danego ekranu, a jedynie pojedynczo,
 • PageDn przewijał poprawnie stronę/ekran, lecz każdorazowo wprowadzał znak ~.

Nieźle, prawda? Jak tutaj nie dostać szału, kiedy tak ważne klawisze nie działają poprawnie. Problem rozwiązałem dopiero po dwóch dniach. Po długich walkach doszedłem do wniosku, że to nie nowy X.Org jest winowajcą, lecz fglrx 10.4. Wiele razy sprawdzałem ustawienia układu klawiatury i jak się okazywało – za każdym razem były poprawne. Usunąłem więc aktualny plik xorg.conf. System graficzny został uruchomiony przy pomocy sterownika vesa i co ciekawe – wyżej wymieniony problem nie występował. Przywróciłem więc xorg.conf, usuwając z tego pliku sekcję dotyczącą konfiguracji klawiatury. Niestety, nie poskutkowało to. Nie mogłem dojść do tego, co w mojej konfiguracji powoduje problem z klawiaturą. Pomyślałem sobie, że  pozwolę narzędziu aticonfig samemu wygenerować xorg.conf, a może coś ciekawego zauważę. Co było dalej można się już domyślić. Tak, tak – x’y wstały poprawnie i problem z klawiszami jak ręką odjął. Co ciekawe – mój xorg.conf oraz ten wygenerowany przez aticonfig, praktycznie niewiele się różni (pomijając sekcję fontów). I co ja mam z tym fantem zrobić?

 1. komentarzy 6 dla “Fglrx 10.4 ze wsparciem dla X.Org 7.5 wraz z patchem dla 2.6.33. || Problem z klawiaturą”

 2. W Windowsie sterowniki ATI a zwłaszcza ATI Catalist wprowadza swoje mapowanie skrótów klawiatury. Może z tymi sterownikami też tak jest ?

  By marbed on Maj 11, 2010

 3. Nie, to na pewno nie jest mapowanie klawiszy :).

  By Kaka' on Maj 11, 2010

 4. Ciekawy problem. Mi osobiście nowe sterowniki nie sprawiły problemów. Może dlatego że po ich instalacji użyłem aticonfig –initial. Bo inaczej X nie chciały wstać. A i informuję że poprawnie działają na jądrze 2.6.32 z Testinga.

  By pielgrzym on Maj 18, 2010

 5. „A i informuję że poprawnie działają na jądrze 2.6.32 z Testinga.”

  yyy a mi nie ehm :P W trakcie instalki juz mi wyskakiwaly bledy :/

  By Kriss on Maj 26, 2010

 6. No to pokaż te błędy, pokaż log z instalacji.

  By Kaka' on Maj 26, 2010

 7. Kaka wywal kartę ati bo to syf firma pod linux :D

  By foreste on Cze 3, 2010

Napisz komentarz