KDE4 i puste aplety plasmy (monitory systemu) oraz brak powiadomień

08/05/2010 – 19:30

Po ostatniej aktualizacji środowiska graficznego KDE4 w Debianie unstable, spotkałem się z dość nietypowym problemem. Wszelkie aplety plasmy, których zadaniem jest monitorowanie użycia procesora, pamięci ram, pamięci wymiany (SWAP) czy też monitorowanie obciążenia na konkretnym interfejsie sieciowym, nie wyświetlały żadnych informacji – były po prostu „puste w środku” (mówiąc dosłownie). W ustawieniach danego apletu, nie było możliwości wyboru żadnego procesora, czy interfejsu sieciowego.

Kilka chwil na Google i znalazłem rozwiązanie. Okazuje się, że plasma wymaga pakietu ksysguardd do wyświetlania tego typu informacji. Co ciekawe, pakiet ten nie jest żadną zależnością pakietów plasmy, lecz jest oznaczony jedynie jako pakiet polecany. Spowodowało to, że aptitude przy ostatniej aktualizacji, po prostu usunął ten pakiet, uznając go jako niepotrzebny – jego ponowna instalacja rozwiązała problem „pustych apletów”.

Przy tejże aktualizacji, spotkałem się również z jeszcze jednym problemem. Mianowicie, powiadomienia KDE4 nie działały poprawnie, a mówiąc ściślej – w ogóle nie działały. Postanowiłem więc uruchomić przykładowe powiadomienie z poziomu konsoli via kdialog, po czym ujrzałem między innymi następującą linijkę:

Qt: Session management error: Could not open network socket

Nieeleganckie rozwiązanie? Usunąć katalog /var/tmp/kdecache-NAZWA_USERA. Eleganckie rozwiązanie? Nie znam :-).

Napisz komentarz