GNOME

06/10/2007 – 10:40

Od początku przygody z Linuksem, wychowywałem się na GNOME. Choć w między czasie pojawił się mały „romansik” z Xfce, Fluxboksem czy E16/E17 ;-) Później przez bardzo długi czas siedziałem na KDE. Niestety, ale brak widocznych zmian w tym środowisku, zniechęcił mnie do niego.

Kilka dni temu był Fluxbox, teraz jest GNOME. Jego prostota i funkcjonalność sprawia, że przyjemnie pracuje się na tym środowisku. Choć muszę przyznać, że zżera o wiele więcej RAMu aniżeli KDE, co i tak nie ma dla mnie większego znaczenia.

Długo siedziałem nad czcionkami w GNOME. O ile w KDE była to prosta sprawa (wszędzie Comic Sans MS :P), to już na GNOME trzeba było kombinować z tym. Comic Sans MS w ogóle tutaj nie pasuje. Ale za to Tahoma ósemka wygląda idealnie :D

Ale jest i problem… Czcionka fatalnie wygląda w IceWeasel (nie mówię o GUI, ale o tej na wyświetlanych stronach, a dokładniej, o pogrubionej), co zresztą będzie można zobaczyć na zrzutach, które za chwilę pokażę. Początkowo myślałem, że to wina IceWeasel, dlatego ze strony Firefoksa ściągnąłem „normalną” wersję tej przeglądarki. Niestety, tam było tylko gorzej. Będę musiał nad tym posiedzieć, ale rozwiązanie na pewno znajdę! ;-)

Poniżej trzy zrzuty z mojego GNOME (na początku używałem stylu przypominającego Vistę, ale zrezygnowałem z niego – teraz liczy się prostota :). Na zdjęciach widać IceWeasel, nautilusa, Win XP Pro odpalony na Vmware, conky, urxvt i gedit z tekstami, które każdy moderator powinien posiadać :P (ciągłe pisanie tego samego nieźle męczy, a tak tylko skopiuj, wklej i sprawa załatwione :).

 1. komentarzy 5 dla “GNOME”

 2. W ciągu nie całych dwóch dni zrezygnowałeś z fluxboksa na rzecz gnome?
  Nie ładnie =)

  By Tomipnh on Paź 6, 2007

 3. Nie powiedziałem, że zrezygnowałem z Fluksa. Skonfigurowałem sobie tylko GNOME ;-)

  By Kaka' on Paź 6, 2007

 4. Fluxbox jest fajny ale jak się go dobrze dopracuje i na notebookach. Gnome jest nieco ciekawszy no i mozna zastosować bajery takie jak Compiz-Fuzion. Ale ja i tak wole fluxboxa… zwłaszcza po małych przeróbkach :]

  By ShinnRa on Paź 7, 2007

 5. Czy mozna by prosic config do conkyego ? ;- >

  By Ziom on Sty 19, 2008

 6. http://kaka.ovh.org/pliki/conkyrc

  By Kaka' on Sty 19, 2008

Napisz komentarz