Firefox Lorentz – wydzielenie działania wtyczek do osobnego procesu

12/04/2010 – 22:10

Notka czysto informacyjna. Mozilla wydała niedawno nową wersję beta Firefoksa – Firefox Lorentz, znaną też jako Firefox 3.6.3plugin1. Co ważnego wprowadzono w tej wersji? Ano to, że każda wtyczka, która będzie wymagana na danej stronie, zostanie wydzielona do osobnego procesu, nie będzie uruchomiona w aktualnym wątku przeglądarki. Dzięki temu w momencie awarii danej wtyczki, teoretycznie, nie możemy się spodziewać awarii całej przeglądarki, a w tym najczęściej utraty aktualnie otwartych kart.

Skompilowałem sobie nowego Liska, ale niestety nie miałem okazji sprawdzić jak działa nowy mechanizm – przekonam się jak flash lub Xine zaliczy u mnie crasha ;).

http://www.mozilla.com/en-US/firefox/lorentz/

Tak, tak… O ile kernela już nie kompiluję to Firefoksa jestem zmuszony kompilować samodzielnie. Wynika to z faktu, że Mozilla nie udostępnia buildów dla architektury 64-bitowej dla Linuksa. Ponadto, dostępna w repozytorium Debiana przeglądarka IceWeasel, jest uaktualniana do nowej wersji po dość długim okresie czasu. Dlatego zostałem zmuszony do pobierania źródeł i ich kompilacji. Napisałem sobie do tego prosty skrypcik w bashu (download), aby chociaż trochę zautomatyzować sobie tę pracę. Prymitywny, ale grunt, że działa. Warto przy tym zaznaczyć, że Firefox kompilowany na własnej maszynie, działa szybciej niż ten z repozytorium bądź od Mozilli – nie jest to masakryczna różnica, ale zauważalna, kwestia paru sekund w uruchamianiu, następnie w samym działaniu (płynności).

  1. One Response dla “Firefox Lorentz – wydzielenie działania wtyczek do osobnego procesu”

  2. odnośnie zastosowanej przez Ciebie optymalizacji:
    „# -O3: Najwyższy możliwy poziom optymalizacji i zarazem najbardziej ryzykowny. Z tą opcją kompilator będzie tracił dużo czasu na stworzenie kodu wynikowego. Generalnie opcja nie powinna być używana na systemach używających gcc w wersji 4.x. Zachowanie gcc znacznie się zmieniło od wersji 3.x, gdzie opcja -O3 miała prowadzić do trochę szybszego wykonania niż przy -O2. Przy wersji kompilatora gcc 4.x, kompilowany z użyciem -O3 kod będzie miał wielki rozmiar, a jego wykonanie będzie wymagało użycia większej ilości pamięci. Będzie również znacznie zwiększał przypadki niepowodzenia kompilacji i nieoczekiwane zachowanie programów. Używanie -O3 nie jest zalecane dla gcc 4.x.” – http://www.gentoo.org/doc/pl/gcc-optimization.xml

    By CyberBoB on Maj 10, 2010

Napisz komentarz