Konqueror/Dolphin i servicemenus

11/04/2010 – 11:36

Konqueror i Dolphin posiadają dość prostą możliwość rozbudowania menu kontekstowego. Możemy tego dokonać tworząc prosty plik .desktop, a następnie wrzucając go do odpowiedniego katalogu. O ile stworzenie odpowiedniego pliku, który rozbuduje nam menu, nie jest problemem, o tyle sprawienie, aby Konqueror i Dolphin zechciał wziąć sobie do serca nasze starania i jednak rozszerzył menu wedle naszego pomysłu, który przelaliśmy do pliku, może przysporzyć problemów, tak jak mnie wczoraj.

Z różnych źródeł, zarówno tych aktualnych jak i przestarzałych, wynika, że odpowiednio przygotowany plik .desktop, należy wrzucić do któregoś z niżej wymienionych katalogów:

Konqueror: /usr/share/apps/konqueror/servicemenus/
Dolphin: /usr/share/apps/dolphin/servicemenus/
D3lphin: /usr/share/apps/d3lphin/servicemenus/
Konqueror: ~/.kde/share/apps/konqueror/servicemenus/
Dolphin: ~/.kde/share/apps/dolphin/servicemenus/
D3lphin: ~/.kde/share/apps/d3lphin/servicemenus/
All: /usr/share/kde4/services/ServiceMenus/
All: ~/.kde/share/kde4/services/ServiceMenus/

Do wyboru, do koloru – nieprawdaż? Wszystko byłoby super, fajnie, gdyby nie fakt, że KDE4 zachowuje się u mnie dość dziwnie pod tym względem i zaakceptowało jedynie lokalizację, którą pogrubiłem powyżej.

W kwestii tworzenia samego pliku .desktop – nie jest to żmudny proces, możemy sobie spojrzeć na inne przykładowe pliki w podanych wyżej lokalizacjach. Wiele poradników można znaleźć na Google. Przykładowe: http://developer.kde.org/documentation/tutorials/dot/servicemenus.html oraz http://legroom.net/2007/04/20/adding-custom-actions-kde-context-menus. Ciekawie również prezentuje się program Service Menu Editor znajdujący się na KDE-Apps.org. Nie testowałem, aczkolwiek może komuś się przyda.

//EDIT, 10 czerwca 2010r.

W znalezieniu odpowiedniej ścieżki, pomocne może okazać się również polecenie:

kde4-config --path services

Mój wynik jest następujący:

kaka@debian:~$ kde4-config –path services
/home/kaka/.kde/share/kde4/services/:/usr/share/kde4/services/
kaka@debian:~$

Napisz komentarz