Moderator na forum.dobreprogramy.pl

25/08/2007 – 12:06

Tak więc, całkiem niedawno zostałem moderatorem działu „Linux” na http://forum.dobreprogramy.pl. O dyskusji na ten temat, oraz moją wypowiedź, można przeczytać w tym temacie. Natomiast oficjalne ogłoszenie znajduje się tutaj.

To już trzecie forum gdzie jestem moderatorem. W sumie, moderowanie pochłania trochę czasu, ale jestem tam moderatorem tylko w dziale Linux, oraz pomaga mi kolega areh, który także otrzymał moda.

Zobaczymy jak to dalej się potoczy – na razie to trzeba przekopać cały ten dział i zrobić w nim porządek – czyli 2-3 dni roboty ;)

 1. komentarze 4 dla “Moderator na forum.dobreprogramy.pl”

 2. Brr.. dobreprogramy.pl, miałem styczność zarówno z adminami i użytkownikami; sam nie wiem co gorsze. Kiedyś ludzie z ich strony mi podpadli dokumentnie.

  By Maciek_Rutecki on Sie 25, 2007

 3. Odnośnie „notki” to gratuluję… Kolejny dobry modernator na dobry miejscu.
  Maciek, czyżbyś nie lubił dobrychprogramów.pl? IMO to dobry vortal, bo przynajmniej propaguje darmowe oprogramowanie i walczy z piractwem. To prawda, że administracja potrafi być „chamska”, ale cóż…

  By Nailvegher on Sie 29, 2007

 4. „To prawda, że administracja potrafi być “chamska”, ale cóż…”

  Kiedyś jeden z moderatorów czy użytkowników mojej strony bodajże dwukrotnie zacytował news (fragment) z dobreprogramy.pl z linkiem do źródła. Otrzymałem bardzo „miłego” maila od dobreprogramy.pl gdzie grożono mi sądem, wielkimi karami itp. A to można znaleźć na ich stronie:

  ========
  I. Prawa autorskie

  1. Kopiowanie, reprodukowanie tekstów i elementów z vortalu dobreprogramy, w całości, lub w części bez wcześniejszej, pisemnej zgody jest zabronione. Wyjątek stanowią informacje zawarte w dziale aktualności, publikowanie ich w jakichkolwiek materiałach jest dozwolone w przypadku podania jako źródła nazwy serwisu w postaci „dobreprogramy.pl” bądź „http://dobreprogramy.pl”. Jeśli materiał publikowany jest w Internecie należy również umieścić link do serwisu.
  ============

  Można ich traktować poważnie? No i nie jestem jedyną osobą którą tak potraktowali. Inna sprawa, ze parokrotnie mi sygnalizowano, że komentarze pod aktualnościami są kasowane, jeśli prowadzą do konkurencyjnych stron, o ile moją można nazwać za konkurencyjną. Nie mam tu na myśli reklamy/spamu wstawianego w posty, ale konkretny odnośnik, do konkretnego materiału jako odpowiedź na jakiś wcześniejszy post.

  W mojej ocenie spadli do poziomu hacking.pl

  By Maciek_Rutecki on Sie 30, 2007

 5. Jestem jednym z redaktorów vortalu dobreprogramy. Całkiem przypadkiem trafiłem na Twój post tutaj. Zdaję sobie sprawę, że od Twojego komentarza upłynęło trochę czasu, pozwolę sobie jednak się w tej sprawie ustosunkować.

  Kiedyś jeden z moderatorów czy użytkowników mojej strony bodajże dwukrotnie zacytował news (fragment) z dobreprogramy.pl z linkiem do źródła. Otrzymałem bardzo “miłego” maila od dobreprogramy.pl gdzie grożono mi sądem, wielkimi karami itp.

  Problem plagiatów w Internecie jest bardzo nagminny i uciążliwy. Wiele serwisów robi copy/paste informacji od nas bez podania źródła, a nawet kopiuje całą zawartość (opisy) naszego działu Programy… Jest to niezwykle uciążliwe ponieważ takie pasożytnicze jednostki żerują na naszej pracy i w kilka dni/tygodni robią to na co poświęciliśmy kilka lat pracy… Zaznaczam, że (przynajmniej w naszym przypadku) to nie jest kwestia kilku przypadków w roku.

  Jeżeli trafiła do Ciebie jakakolwiek korespondencja w tej sprawie to widocznie jednak informacje te podane były właśnie bez źródła – nie wyobrażam sobie aby mogło stać się inaczej. W takich przypadkach wysyłana jest standardowa korespondencja (nie ma dnia bez takiego przypadku, więc trudno każdemu z osobna pisać indywidualnego maila), wraz prośbą o oznaczenie lub skasowanie informacji oraz ze wzmianką o możliwości skierowania sprawy na drogę sądową w przypadku nie ustosunkowania się do naszej prośby. Zaznaczam, że jest to jedynie zastrzeżenie o takiej możliwości, a nie „straszenie”.

  Jeżeli – jak piszesz – było inaczej i informacje te były opatrzone stosownymi linkami to w imieniu redakcji przepraszam za pomyłkę i byłbym wdzięczny za kontakt w tej sprawie na adres krogulec[at]dobreprogramy.pl

  A to można znaleźć na ich stronie

  Nie widzę w tym nic dziwnego. Jeżeli ktoś kopiuje/cytuje informacje z naszej strony to chyba nic dziwnego, że życzylibyśmy sobie zaznaczenia tego faktu. Nie wymaga to przecież żadnego wysiłku. Pieniędzy przecież za to nie żądamy, więc nie rozumiem w czym problem…

  Inna sprawa, ze parokrotnie mi sygnalizowano, że komentarze pod aktualnościami są kasowane, jeśli prowadzą do konkurencyjnych stron, o ile moją można nazwać za konkurencyjną. Nie mam tu na myśli reklamy/spamu wstawianego w posty, ale konkretny odnośnik, do konkretnego materiału jako odpowiedź na jakiś wcześniejszy post.

  Nie usuwamy linków do „konkurencyjnych” stron. Jednak komentarze z więcej niż 4 linkami są automatyczne odrzucane przez prosty filtr antyspamowy – jeżeli więc Twoje komentarze zawierały kilka linków mogła taka sytuacja się zdarzyć. Oczywiście nie mogę wykluczyć, że ktoś w swojej nadgorliwości odrzucił jakiś komentarz z linkiem – jesteśmy tylko ludźmi, a ilość zatwierdzanych dziennie komentarzy wynosi od kilkuset do ponad tysiąca. W takiej sytuacji można jednak zawsze skontaktować się na e-mail redakcyjny lub zgłosić to na naszym forum. Problem zniknie wraz z nowym systemem komentarzy, nad którym właśnie pracujemy.

  W mojej ocenie spadli do poziomu hacking.pl

  Mam nadzieję, że moje wyjaśnienia zmienią Twoją ocenę

  Pozdrawiam serdecznie

  By Krogulec on Paź 4, 2007

Napisz komentarz