Debian, X.Org 7.5 i przygoda ze sterownikami ATI (fglrx >= 9.12)

31/01/2010 – 00:33

Kilka dni temu, do Sid’a weszły paczki z nowym X.Orgiem – wersją 7.5. Oczywiście wszystko byłoby fajnie, gdyby nie fakt, że oczywiście dostępne na ten dzień sterowniki ATI (9.12) obsługiwały jedynie X.Org mniejszy bądź równy wersji 7.4.

Z niecierpliwością czekałem więc na wydanie sterowników 10.1, które po prostu musiały wyjść lada dzień, bowiem zbliżał się nieubłaganie koniec stycznia, a zgodnie z polityką wydawania nowych wersji sterowników, ATI zagwarantowało robić to w każdym miesiącu.

Czekałem dwa dni na nową wersję driver’ów, ale jakże się wkurzyłem gdy zauważyłem, że nie dodali supportu dla X.Org 7.5. Żadnych patchów nie znalazłem, więc pozostało mi downgrade xorga do wersji 7.4. Skorzystałem z repozytorium testing. Sterowniki 10.1 zainstalowały się, moduł fglrx został zbudowany poprawnie, ale przy ładowaniu x’ów zonk… Identyczny błąd jak w przypadku xorga 7.5. Jak się okazało, kilka paczek w testing zostało już uaktualnione do 7.5.

Paczki ze stable również nie nadawały się do użytku, a to ze względu na zbyt starą wersję X Servera – 7.3. Sięgnąłem więc po rozwiązanie ostateczne – repozytorium Ubuntu 9.10 i po tamtejszy X.Org 7.4…

 1. komentarzy 6 dla “Debian, X.Org 7.5 i przygoda ze sterownikami ATI (fglrx >= 9.12)”

 2. A jak wygląda sprawa z otwartymi sterownikami. Nadają się na chwilę obecną do codziennego użytku?

  By Lukasz on Sty 31, 2010

 3. Sądzę, że jedynie przy dość wiekowych kartach graficznych, typu Radeon 8/9xxx, ewentualnie seria X. Wynika to z tego, że dla tych wersji – z tego co wiem – nie ma już wydawanych nowych wersji sterowników zamkniętych, przez co, na nowszych kernelach, moduł fglrx może się po prostu nie zbudować.

  W przypadku serii HD również można korzystać ze sterowników otwartych (radeonhd bodajże się zwie), lecz zapomnij o dobrej wydajności karty.

  By Kaka' on Sty 31, 2010

 4. Od 2 miesięcy używam otwartych sterowników do hd4670 (też mam MSI ex625) kompilowanych co jakiś czas. Generalnie bez włączonego KMS-u działają całkiem dobrze (efekty 3d w kwin nie zacinają się jak przy zamkniętych sterownikach). Minusem jest to, że trzeba sobie wszystko skompilować albo znaleźć jakieś repo i czasmai można trafić na niedziałający commit. Jeśli ktoś chce mieć KMS, DRI2 czy obsługę IRQ to trzeba się jeszcze zaopatrzyć w kernel 2.6.33, ale ostrzegam: KMS spowalnia wszystko (chociaż na forum z linku poniżej ludzie piszą, że czasem przyspiesza) i powoduje artefakty w KDE! Instrukcja co i jak skompilować (Arch):
  http://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=79509&p=1

  By badenov on Sty 31, 2010

 5. Zapomniałem dodać: akceleracja 3d działa już od jakiegoś czasu na stabilnych wydaniach kernela (2.6.32), mesy (7.7) i nie ma potrzeby kompilowania jeśli nie chce się mieć nieco większej wydajności. Jeśli chodzi o wersję kernela to >=2.6.32.3 ponieważ we wcześniejszych jest błąd w obsłudze KMS. Jeśli przy starcie pokazuje się czarny ekran należy wyłączyć KMS.

  By badenov on Sty 31, 2010

 6. Mógłbyś napisać krótkie HOW-TO jak korzystając z repo Ubuntu zainstalować XOrg 7.4, bo stoję przed tym samym problemem.

  By Łukasz on Lut 15, 2010

 7. Tutaj nie ma nic skomplikowanego. Haszujesz lub usuwasz repo Debiana, dodajesz repozytorium Ubuntu i robisz aptitude/apt-get update. Po tym: aptitude clean. Następnie usuwasz wszystkie paczki xorga (ich listę zdobędziesz wykonując np. dpkg -l | grep -i xorg). Następnie instalujesz xorga: aptitude install xserver-xorg itd. To wszystko :).

  By Kaka' on Lut 16, 2010

Napisz komentarz