Firefox – jak poradzić sobie z ogromną ilością kart?

15/01/2010 – 21:07

Jednym z głównych problemów Firefoksa jest dość powolne działanie, które aż nader jest wprost proporcjonalne do ilości otwartych kart. Najprostsze rozwiązanie – nie zamykać i potem nie otwierać przeglądarki z dużą ilością kart, lub po prostu ograniczyć ich ilość do maksymalnie 10. Nie po to jednak jest przeglądarka, aby ograniczać się do „jakiś głupich” kart. Poza tym, nie zawsze mamy czas, akurat w danym dniu sprawdzić parę rzeczy w Internecie, a aby o tym nie zapomnieć, po prostu zostawiamy sobie otwarty tab z daną stroną.

Z pomocą przyjdzie nam dość wiele rozszerzeń Fierefoksa. W tym wpisie, przedstawię jedynie trzy dodatki, które najbardziej przypadły mi do gustu. Napiszę również, który z nich wybrałem jako ostateczne rozwiązanie (a już teraz dodam, że momentami potrafię mieć nawet do 150 otwartych kart). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać wszystkich trzech dodatków na raz.

1) TooManyTabs

Rozszerzenie to dodaje dodatkowy pasek, tuż ponad tym od kart. Pełni on jakby rolę „dynamicznych zakładek”. O co w tym chodzi? Załóżmy, że mamy otwarte 20 kart, z czego 10 jest nam zupełnie teraz niepotrzebnych do pracy (powiedzmy, że musimy zajrzeć do nich dopiero za 2 dni). Po co jednak marnować zasoby systemowe? Nawet te 10 marnych kart zżera RAM jak i CPU. Za pomocą tego dodatku, wystarczy odpowiednio zaznaczyć daną kartę, aby została dodana do naszych nowych zakładek, które są zaraz pod ręką. Ponadto, możemy dodawać nazwę grup dla danych zakładek.

Dzięki temu rozszerzeniu możemy dość sporo czasu zaoszczędzić na uruchamianiu się Firefoksa, ponieważ nie musi on z początku ładować aż tak dużej ilości kart, na które gdy tylko zajrzymy, to i tak odświeżymy.

2) TabGroups Manager

Koncepcja tego dodatku, pojawiła się już wiele lat temu. Autor prototypowego rozszerzenia udostępnił je na swojej stronie domowej, zaprzestając jednak dalszego rozwijania. Z tej prehistorycznej wersji, która miała chyba nawet problemy z instalacją na Firefoksie 2.*, miałem przyjemność korzystać (i to dość niedawno), jednakże nie obyło się bez ingerowania w kod rozszerzenia. Dość szybko z niego zrezygnowałem, gdyż był bardzo niestabilny.

Nagle przeglądając stronę z rozszerzeniami dla Fx, ułatwiającymi pracę z kartami, natknąłem się na całkowicie nową, odmienioną wersję tego dodatku. Nie wiem czy to jest ten sam autor, niemniej, aktualna wersja, jest bardzo stabilna i nie ma nawet problemów ze źle zamkniętymi sesjami.

Co tak właściwie ten dodatek robi? Podobnie jak poprzedni, dodaje dodatkowy pasek (który oczywiście można ukrywać – czy to ręcznie, czy automatycznie), na którym znajdują się nazwy grup z kartami. Każda grupa zawiera własne karty. Można to przyrównać jakby do osobnego okna przeglądarki.

3) TabGroup Organizer (Jetpack)

Dodatek, który najbardziej przypadł mi do gustu i z którego aktualnie korzystam. Jego zasada działania jest prymitywnie prosta – zapisujesz wszystkie aktualne karty, zamykasz niepotrzebne i wczytujesz je sobie kiedy zajdzie taka potrzeba. Działanie jest dość podobno do różnych menadżerów sesji, jednak zwracam tutaj uwagę, że akurat to rozszerzenie, nie jest żadnym kombajnem, w przeciwieństwie do takich menadżerów. Zwróć również uwagę na bardzo krótki kod aplikacji: klik.

Uwaga!

Ten dodatek wymaga innego rozszerzenia, jakim jest Jetpack (swoją drogą, polecam poczytać o Jetpack’u, pisanie rozszerzeń w nim jest dość, hmm, proste).

// EDIT, 11 czerwca 2010r.
Aktualnie korzystam z innego rozszerzenia, które opisałem w tej notce.

 1. komentarze 3 dla “Firefox – jak poradzić sobie z ogromną ilością kart?”

 2. Zauważ ile masz wolnego miejsca po bokach. Prawa krawędź okna przeglądarki jest idealnym miejscem do umieszczenia przycisków kart. W Operze można to ustawić dwoma klikami. Do Dziadofoxa jest dodatek który też to potrafi. Może on też grupować karty w drzewo. Niestety nie pamiętam jego nazwy.

  Moja Opera: http://img18.imageshack.us/img18/9644/clipboard01pa.jpg

  By Anti on Sty 15, 2010

 3. Zgadzam sie z Anti, że najlepiej ustawić w pionie karty.
  Opisałem ostatnio parę fajnych dodatków, min. TabKit, który to robi ;)
  http://banasiak.me/web/top-20-dodatkow-do-firefoksa/

  By bns on Sty 16, 2010

 4. Wielkie dzięki, na pewno się przyda :]

  By widmo on Mar 20, 2010

Napisz komentarz