Usuwanie toolbarów Nortona z Firefoksa

05/01/2010 – 16:32

Na Viście korzystam na przemian z Firefoksa i Opery. W systemie jako oprogramowanie antywirusowe używam Norton Internet Security (NIS 2009). W przypadku Opery nie miałem dotąd problemów z żadnym niechcianym toolbarem od Symanteca, ale to tylko i wyłącznie z prostej przyczyny – producent Nortona nawet nie pokusił się o dodatek dla tej przeglądarki.

Dziś akurat pogratuluję głupoty twórcom NIS’a, ponieważ możliwość odznaczenia opcji ingerencji w przeglądarkę internetową w ustawieniach tego pakietu, po prostu nie działa. Mogę sobie klikać ile chcę, ale dodatek i tak nie zniknie z Firefoksa.

No dobra, ale można przecież wyłączyć to rozszerzenie w przeglądarce… Owszem, można, tylko co mi po tym, skoro po ponownym rozruchu systemu, owy dodatek zostaje automatycznie włączony.

Jedynym rozwiązaniem tego problemu, jest po prostu siłowe usunięcie plików Nortona, odpowiedzialnych za cały ten bajzel. Oczywiście nie mam tutaj na myśli usunięcia dodatków z poziomu Firefoksa, bo – a jakże! – taka opcja jest niedostępna.

Ok, do rzeczy.

W Internecie krąży dość wiele sposób aby pozbyć się tego dziadostwa, no ale z racji, że programy się ciągle rozwijają, część z tych porad, jest po prostu przestarzała.

Krok 1) Najpierw otwórz katalog instalacji Firefoksa w Twoim systemie, a następnie przejdź do katalogu components. Zatem domyślnie ścieżka będzie wyglądać tak: C:\Program Files\Mozilla Firefox\components. Sprawdź czy znajduje się tam plik o nazwie coFFPlgn.dll. Jeżeli nie, przejdź do następnego kroku; jeśli tak, to usuń go i na jego miejsce utwórz nowy plik z dokładnie taką samą nazwą i rozszerzeniem oraz nadaj mu atrybut „tylko do odczytu”.

Krok 2) Otwórz globalny katalog rozszerzeń Firefoksa (domyślnie: C:\Program Files\Mozilla Firefox\extensions) i upewnij się, że nie znajdują się tam żadne pliki bądź katalogi o następujących nazwach:

  • {8545daff-ad1e-493f-a37e-eed1ac79682b}
  • {7BA52691-1876-45ce-9EE6-54BCB3B04BBC}

Również i w tym przypadku, dla pewności, możesz utworzyć takie same pliki/katalogi (puste oczywiście) z atrybutem tylko do odczytu.

Krok 3) Jeżeli oba powyższe punkty nie skutkują, trzeba wybrać naprawdę brutalną metodę. Przejdź do katalogu instalacji Nortona, a następnie do katalogu Engine i kolejnego folderu znajdującego się w nim (domyślnie: C:\Program Files\Norton Internet Security\Engine\). Usuń z tego katalogu plik coFFPlgn.dll i/lub CoIEPlg.dll (dla Internet Explorera), a następnie utwórz nowe, puste pliki o tych samych nazwach i rozszerzeniach.

Krok 4) Brak :). To już wszystko.

Napisz komentarz