Zmiana ISO-8859-2 na UTF-8

01/07/2007 – 22:05

Dziś rano wstałem, nie działał internet – coś u dostawcy się schrzaniło. No cóż, katastrofa, nie ma co robić… Postanowiłem więc wykorzystać ten wolny czas, aby wreszcie zabrać się za UTF.

Dawniej domyślne kodowanie mojego Debiana to było UTF-8, ale od kiedy zacząłem korzystać z ekg2, pomimo długiej walki, zostałem zmuszony do zmiany kodowania na ISO-8859-2. Co prawda wszystko działało dobrze, ale UTF jest, moim skromnym zdaniem, bardziej uniwersalny.

Dziś również miałem problemy z kodowaniem w ekg2. Zmiana kodowania terminalu nie pomagała, nie pomógł również ten skrypt.

Ale pomogła kompilacja ekg2 z obsługą UTF… Tylko, że i tu pojawił się problem. Mianowicie, ekg2 co chwila się wywalało z informacją: „Naruszenie ochrony pamięci”. Ale i to rozwiązałem: powodem takiego stanu rzeczy była… lista kontaktów. Była ona zakodowana w ISO-8859-2, więc zrobiłem ją na nowo, tym razem w UTF-8.

Tak więc, aby móc cieszyć się polskimi literkami w ekg2, wystarczy skompilować ten komunikator z obsługą UTF, a dokładniej:

./configure –prefix=/usr –with-libgadu –with-aspell –with-ncurses –without-gtk –without-libgsm

–enable-unicode CFLAGS=”-fno-strict-aliasing” && make && checkinstall

  1. komentarze 2 dla “Zmiana ISO-8859-2 na UTF-8”

  2. konsola wypluwa mi coś takiego: „configure: error: invalid variable name: –prefix”

    By caq on Lis 22, 2009

  3. Bo przed prefix są dwa myślniki (minusy) –, a Ty dałeś jeden (wiem, że u mnie we wpisie widać jeden, ale to akurat wina WordPressa).

    By Kaka' on Lis 22, 2009

Napisz komentarz