Dalsze poszukiwania łubudubu

24/10/2009 – 22:13

Jak wielokrotnie wspominałem, wliczając również i ten moment, mój notebook ma wbudowany subwoofer. Dotychczas nie udało mi się go zmusić do działania na Debianie, bowiem producent udostępnia odpowiednią aplikację aktywującą go, tylko i wyłącznie dla Windowsa.

Kilka tygodniu temu, na angielskim forum dystrybucji Ubuntu, natknąłem się na bardzo ciekawy post, w którym to jeden z posiadaczy takiego samego laptopa co ja, wspomniał, że działa u niego subwoofer, jedynie po maleńkiej edycji pliku /etc/modprobe.d/alsa-base.conf oraz po aktywacji suwaka Surround w alsamixer. Nie wiedziałem jednak jaki subwoofer ma na myśli – czy ten wbudowany w laptop czy też znajdujący się w jakimś zestawie głośników, który jest osobno podłączany do karty dźwiękowej. Z drugiej jednak strony, w przypadku drugiej sytuacji (czyli „osobnego” subwoofera), za poprawne działanie powinien – przynajmniej z tego co się orientuję – odpowiadać suwak LFE.

Uznałem jednak, że nie ma co gdybać, a trzeba po prostu samemu to  sprawdzić.

Wyszedłem z założenia, że wspomniany autor postu, posiadał Ubuntu w wersji 9.10 (na 9.04 sprawdzałem już wcześniej działanie łubudubu). Nie mając tej wersji, ściągnąłem ją (amd64) i niezwłocznie wypaliłem na płytkę, po czym dokonałem rozruchu LiveCD. Po uruchomieniu się Ubuntu nawet nie zdziwiłem się z faktu, że dźwięk w ogóle nie działał (ze względu na błędny wpis dotyczący modułu karty dźwiękowej w /etc/modprobe.d/alsa-base.conf). Zdziwiło mnie jednak to, iż po edycji wspomnianego pliku oraz ponownego załadowania modułów do jądra, a także zrestartowania alsy, dźwięku dalej nie było. Zonk.

Czyli co, trzeba przystąpić do edycji obrazu LiveCD i jego ponownego wypalenia? Tak. Wbrew pozorom, jest to bardzo banalna operacja. Obraz można rozpakować większością menadżerów archiwów, bądź po prostu zamontować za pomocą mount (pamiętajmy przy tym o opcji -o loop). Następnie, najczęściej, należy rozpakować plik filesystem.squashfs, który zawiera między innymi pakiety oraz wszystkie pliki konfiguracyjne dystrybucji, wliczając w to alsa-base.conf. Przy rozpakowywaniu tegoż pliku, niezbędny jest pakiet squashfs-tools. Kiedy już uzyskamy dostęp do struktury głównego katalogu (roota) LiveCD, można dokonać dowolnej korekty. Wówczas tworzymy nowy obraz squashfs’a (dobrze odmieniłem?), podmieniamy oryginalny plik z LiveCD i tworzymy nowy obraz iso za pomocą mkisofs, a następnie wypalamy na płytkę.

Kiedy zmodyfikowałem sobie LiveCD, ponownie je uruchomiłem. No i… Uwaga, uwaga! Chwila prawdy! Dźwięk był odtwarzany i… Tak, źle podejrzewałeś – niestety subwoofer dalej nie działał. Oczywiście bawiłem się długo z dodatkowymi ustawieniami dźwięku, ale nic to nie dało. Dodam również, że mikrofon również nie działał.

Cóż, pozostaje mi dalej czekać, na jakiekolwiek rozwiązanie problemu uruchomienia łubudubu na MSI EX625.

Napisz komentarz