IceWeasel (Firefox) 3.5 – ciąg dalszy problemów z przewijaniem stron (scrolling)

10/10/2009 – 13:03

W jednym ze swoich poprzednich wpisów opisałem dwa problemy z jakimi borykałem się w przeglądarce IceWeasel na Debianie, a które nie występowały na tym samym profilu, na systemie Windows Vista.

Pierwszy problem dotyczył niepoprawnego wyświetlania się kolorów na niektórych zdjęciach (problemem okazały się profile kolorów). Natomiast druga niedogodność polegała na zawieszaniu się scrollingu (przewijania strony). Co jakiś czas, podczas wciśnięcia rolki myszy, nie można już było zatrzymać przewijania strony – wraz z ruchami myszy w górę i w dół ekranu, strona cały czas się przewijała, co uniemożliwiało poprawną nawigację. Ponadto, podczas wystąpienia tego błędu, nie można było wyświetlić w ogóle żadnego menu przeglądarki.

Jako rzekome rozwiązanie tego problemu podałem dodatek „All In One Gestures”. Jak się jednak po kilku dniach okazało, dodatek ten nic nie zmieniał.

Teraz problem ten rozwiązałem całkowicie.
Zacznijmy od tego, że pracuję w środowisku graficznym KDE 4.3, wraz z włączonymi efektami graficznymi KWina. Jako przeglądarkę używam wciąż IceWeasel (3.5) wraz z wieloma dodatkami. Jedno z rozszerzeń, które służy mi codziennie to gesty myszy. I jak się okazało, tutaj leży cały problem.

W momencie kiedy chciałem zminimalizować okno za pomocą gestów myszy, przy następnej maksymalizacji przeglądarka zaczęła szaleć z przewijaniem. Co lepsze, nie jest to jednorazowy przypadek. Sprawdziłem to chyba z kilkanaście razy – i za każdym razem to samo. Rozwiązanie jest proste – wyłączyć minimalizację przeglądarki za pomocą gestów myszy.

Jako że cały ten problem nie występuje na Windowsie Vista, podejrzewam, że całą winę ponosi KWin.

Napisz komentarz