Opera w wersji dla QT3 i QT4

02/09/2009 – 21:14

Niewiele osób wie, że Opera dla Linuksa jest skompilowana i przystosowana do używania biblioteki graficznej QT3 jak i QT4. Jakby nie patrzeć, QT3 odchodzi ostatnio ze standardu w aplikacjach, właśnie na rzecz wersji czwartej tego liba.

W kwestii Opery dla QT4 – jest mała świadomość dostępności tej wersji, a to ze względu na to, że linki na stronie głównej firmy Opera Software, prowadzą do wersji skompilowanej dla Qt3.

Osobiście preferuję QT4, ze względu na ładniejszy wygląd i lepszą wydajność biblioteki. Kolejnym powodem, jest fakt używania przeze mnie KDE 4, przez co, Opera Qt4 lepiej integruje się wizualnie na moim pulpicie.

Testowałem przeglądarkę dla amd64 skompilowanej z Qt3 jak i Qt4. Obie działają tak samo wydajnie i bez żadnych błędów. Przy czym, co jest oczywiste, Opera lepiej wygląda w Qt4 (przynajmniej w moim odczuciu).

Link do strony skąd można pobrać wspomniane kompilacje przeglądarki: http://ftp.opera.com/pub/opera/linux/1000/final/en/

 1. komentarzy 20 dla “Opera w wersji dla QT3 i QT4”

 2. U mnie na Qt3 czasami przytnie, za to na Qt4 chodzi ślicznie i płynnie ;-)

  By Piwollo on Wrz 3, 2009

 3. Wiem, że obecnie używasz KDE4, ale czy pamiętasz może jak wyłączyć antyaliasing czcionek w aplikacjach Qt takich właśnie jak Opera (czy np. Skype) w środowisku GNOME? Wpisy w xorg.conf działają dla aplikacji GTK, jednak aplikacje Qt ciągle używają antyaliasingu…

  Pozdrawiam!

  P.S. Dzięki za cenne info na temat Opery i Qt4;-)

  By Przemek on Wrz 4, 2009

 4. Z wyłączeniem antyaliasingu tylko dla Qt, będzie dość trudne. Wyłączyć ogólnie antyaliasing, to prosta sprawa – możesz skorzystać z pliku ~/.fonts.conf.

  By Kaka' on Wrz 4, 2009

 5. Zalezy mi, zeby wszedzie wylaczyc antyaliasing. Wylaczylem go w zakladce „Czcionki” w ustawieniach wygladu GNOME, dodalem nastepujacy wpis do fonts.conf:

  false

  false

  który spowodował wyłączenie antyaliasingu w terminalu GNOME (po zmianie w ustawieniach wyglądu aa w terminalu pozostał). Tylko jeszcze nie wiem co zrobić, żeby wyłączyć go w aplikacjach Qt…

  By Przemek on Wrz 4, 2009

 6. Coś smi sie XMLowe rzeczy nie wkleiły, w każdym razie uzyłem wpisów do fonts.conf z tego wątku:

  http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=12238

  By Przemek on Wrz 4, 2009

 7. Faktycznie, WP coś źle wkleja xml…

  Wymagany plik ~/.fonts.conf. (oczywiście wstawiasz go w swój katalog domowy, nie roota).

  Uwaga! Mam włączony hinting i ustawiony jest on na full. W przypadku niektórych czcionek, zalecane jest wyłączenie hintingu, bądź zmniejszenie jego do wartości np. “medium”. Natomiast dla jeszcze innych czcionek, hinting musi być na full, aby wyglądały ładnie.

  By Kaka' on Wrz 4, 2009

 8. Niestety po wklejeniu Twojego fonts.conf antyaliasing w aplikacjach Qt nadal występuje… Niemniej jednak teraz wiem, jak powinien wyglądać porządny plik ~/.fonts.conf ;-)

  Dzięki!

  By Przemek on Wrz 4, 2009

 9. A to dziwne, że nadal występuje. Spróbuj zatem wyłączyć globalnie antyaliasing w /etc/fonts/fonts.conf.

  By Kaka' on Wrz 4, 2009

 10. Niestety, po wpisaniu do /etc/fonts/fonts.conf sytuacja bez zmian… Czy takie wpisy jak w ~/.fonts.conf można dodawać do /etc/fonts/font.conf w dowolnym miejscu tj. czy wystarczy, że elementy match będą wewnątrz elementu fontconfig czy są jakieś dodatkowe wymagania na ich kolejność?

  By Przemek on Wrz 4, 2009

 11. Przepraszam, pomyliłem się. To miał być plik /etc/fonts/local.conf, a nie /etc/fonts/fonts.conf.

  Tutaj: http://kaka.ovh.org/pliki/local.conf masz przykład mojego byłego local.conf. Antyaliasing jest wyłączony globalnie, oprócz jednej czcionki, którą używałem do urxvt. Spróbuj tej konfiguracji.

  By Kaka' on Wrz 4, 2009

 12. Niestety BZ czyt. Bez Zmian… A może Qt przechowuje w jakims pliku konfiguracyjnym czy ma stosować antyaliasing czy nie i nadpisuje ustawienia systemowe? Jakby udało się zlokalizować takie cudo, to możnaby wtedy je odpowiednio zmodyfikować. Kojarzysz coś takiego?

  By Przemek on Wrz 4, 2009

 13. Oj niestety, nic takiego nie kojarzę. Bardzo dziwna sprawa, nie miałem nigdy takiego problemu. Szczerze mówiąc, nie mam więcej pomysłów, oprócz tego, że po prostu Xorg ignoruje ten plik (może to kwestia odpowiedniego xorg.conf dla plików/czcionek?).

  By Kaka' on Wrz 4, 2009

 14. Przed chwilą zauważyłem ciekawą rzecz: gdy zmieniam w System -> Preferencje -> Ustawienia Qt4 (czyli odpowiednik qtconfig wywoływanego z konsoli) czcionkę na Tahoma (której obecnie używam) to w programach takich jak Kaffeine czcionka nie zmienia się -dalej jest domyślny Sans czy coś. Znalazłem taki pliczek jak ~/.kde/share/config/kdeglobals. W GNOME jest on prawie pusty, natomiast na dysku gdzie mam zainstalowane kubuntu oraz gdzie stosuje czcionkę Tahoma i mam wyłączony wszędzie antyaliasing znajduje sie m. in. sekcja:

  [General]
  XftAntialias=false
  XftHintStyle=hintmedium
  desktopFont=Tahoma,8,-1,5,50,0,0,0,0,0
  fixed=Liberation Mono,8,-1,5,50,0,0,0,0,0
  font=Tahoma,8,-1,5,50,0,0,0,0,0
  menuFont=Tahoma,8,-1,5,50,0,0,0,0,0
  smallestReadableFont=Tahoma,8,-1,5,50,0,0,0,0,0
  taskbarFont=Tahoma,8,-1,5,50,0,0,0,0,0
  toolBarFont=Tahoma,8,-1,5,50,0,0,0,0,0
  widgetStyle=qtcurve

  Po jej wklejeniu do kdeglobals w GNOME i restarcie X’ów czcionka w Kaffeine zmiania się faktycznie na Tahoma. Jak widać jest tu wpis

  XftAntialias=false

  który wygląda jakby odpowiadał za antyaliasing, a w zasadzie za jego brak, wiec wydawałoby się, ze powinno wszystko grać, ale niestety tak nie jest… No nic, będę próbował dalej coś z tym zrobić.

  Dzięki za poświęcony czas i cenne uwagi;-)
  Pozdrawiam!

  By Przemek on Wrz 4, 2009

 15. Zatem wychodzi na to, że gdzieś jeszcze w opcjach QT kryje się coś, co odpowiada za antyaliasing. Ja nie mam już pomysłów. Jak rozwiążesz problem, daj znać.

  By Kaka' on Wrz 4, 2009

 16. Czy zetknąłeś się może z następującym problemem?
  Opera w wersji qt4 (odpalana na debianie amd64 sid z kde4.3) nie chce otwierać linków z zewnętrznych programów. Z dotychczasowych testów zaobserwowałem że prawdopodobnie nie pasują jej znaki specjalne w urlach (# lub ?). W wersji QT3 wszystko działa bezproblemowo. Google nic sensownego nie znalazło.
  Jakieś propozycje / pomysły?

  By darkwater on Wrz 5, 2009

 17. Nie spotkałem się z takim problemem. Spróbuj odpalić Operę z konsoli, podając jako argument podejrzewany url.

  By Kaka' on Wrz 5, 2009

 18. Ja używam wersji qt3, ponieważ aplikacje qt4 ma jakiś błąd z czcionkami.

  By mati75 on Wrz 5, 2009

 19. Chodzi ogólnie o czcionki w qt4, czy tylko w operze? Bo jeżeli w operze, to problem jest przeze mnie znany i chcę opisać jego rozwiązanie niedługo na blogu.

  By Kaka' on Wrz 5, 2009

 20. Całe qt4, a nawet kde

  By mati75 on Wrz 6, 2009

 21. No to to już kwestia ustawień czcionek dla QT4.

  By Kaka' on Wrz 6, 2009

Napisz komentarz