Windows Vista x86 i 4 GB RAM-u

21/08/2009 – 19:44

Na wstępie krótkie przypomnienie. Posiadam laptop MSI EX625-233PL, który ma 4 GB pamięci RAM. Mam na nim zainstalowane dwa systemy – Debian unstable amd64 oraz Windows Vista Home Premium x86.

O ile na Debianie amd64 nie ma problemu z wykryciem i zaadresowaniem => 4 GB pamięci RAM, o tyle Vista x86 ma z tym poważny problem. Głupotą są wpajane użytkownikom systemu Windows informacje, że każdy system 32-bitowy, nie jest w stanie zaadresować nawet 4 GB pamięci (choć niestety, na wielu forach spotyka się takich „znawców”). Najprostszy dowód? Wystarczy postawić sobie 32-bitowy kernel Linuksa i samemu sprawdzić.

Windows Vista x86, bez SP, nie wykrywa nawet 4 GB pamięci. Po zainstalowaniu SP1, system wykrywa już całą pamięć w sprzęcie, ale dalej nie adresuje więcej niż około 3,2 GB.

Dość sporo szukałem informacji, jak zmusić Vistę do adresowania pozostałej pamięci. Trudno było dogrzebać się do jakichkolwiek informacji na ten temat, właśnie ze względu na – wspomnianych wcześniej – „specjalistów”. Dowiedziałem się jedynie, że standardowo, 32-bitowa Vista nie ma włączonego PAE (Physical Address Extension). Na logikę, włączenie PAE powinno rozwiązać całkowicie problem z adresacją całej pamięci. Zrobiłem małe czary mary:

BCDEdit /set pae ForceEnable

jednakże guzik to dało. Vista dalej nie adresuje całej mojej pamięci.

W końcu dogrzebałem się do informacji, iż Microsoft nałożył limit na Vistę x86, która jest w stanie zaadresować tylko i wyłącznie 4 GB pamięci. No i tutaj pojawia się cały problem. Mam włączone PAE (DEP oczywiście także), a Windows dalej usilnie daje mi do użytku tylko ~3,2 GB RAM-u. No to ile w końcu Vista może mi zaadresować pamięci? Boże, przecież to jest chore!

Jestem nieźle wkurzony na Microsoft, ponieważ jest to kolejny przykład, ich bezmyślnych (co poniektórych oczywiście) praktyk. Co MS chce osiągnąć, nakładając limit na adresację? Jestem jeszcze w stanie zrozumieć, że x86_64 jest przyszłością, ale żeby od razu posuwać się do takich praktyk? Nie bądźmy śmieszni. Co lepsze, oczywiście najdroższe wersje Windows Server (2003/2008) 32-bitowe, teoretycznie, mogą obsłużyć do 128 GB pamięci. Ech…

Dostałem Vistę x86, w dodatku BOX, w prezencie. No i co? Mam teraz płacić około 30 euro za przesyłkę płytki z systemem 64-bitowym? Wrrr.

Napisz komentarz