Mozilla Firefox 3.5 – problemy z kolorami i przewijaniem

17/08/2009 – 15:27

Ja to zawsze mam pecha – codziennie napotykam nowy problem do rozwiązania. Powoli zaczyna mnie to poważnie denerwować. Jeszcze byłoby to pół biedy, gdyby niektóre sprawy dałoby się całkowicie rozwiązać, a nie tylko szukać obejścia problemu – niestety, mój pech polega na tym, że po prostu napotykam na bugi programów…

Dzisiaj mowa o dość niedawno wydanym Firefoksie 3.5. We wcześniejszych notkach wspominałem, że paczka trafiła już do experimental i co ciekawe, jeszcze tam tkwi.

Pierwszą niedogodnością z jaką spotkałem się w Firefoksie, to błędne wyświetlanie niektórych obrazków. Dość długo szukałem rozwiązania, choć było to trudne, ze względu na brak informacji co dokładnie powoduje zniekształcenia kolorów plików graficznych (informacja, że sam Firefox, to za mało). Wczoraj przypomniałem sobie o profilach kolorów, jakie zostały wprowadzone w Mozilli, od stabilnego wydania 3.0. Wcześniej wspomniana niedogodność mnie nie dręczyła, a to z prostego powodu – w wydaniu 3.0 profile kolorów są standardowo wyłączone, dopiero od wydania 3.5 są domyślnie włączone.

Na Google można znaleźć mało osób, które borykają się z tym problemem, a bug został zgłoszony tylko i wyłącznie dla Iceweasel (nie znalazłem natomiast zgłoszenia na samej stronie mozilli). Jednym z obejść bugu, jest wyłączenie menadżera profili kolorów: w about:config należy znaleźć klucz gfx.color_management.mode i zmienić jego wartość na 0.

Mój drugi problem z Firefoksem 3.5, dotyczy automatycznego przewijania. Objawy pojawiają się po około 5 minutach od uruchomienia przeglądarki. Wystarczy tylko raz spróbować skorzystać z automatycznego przewijania, a dana strona w oknie/zakładce, będzie przewijana cały czas, aż do restartu przeglądarki. Tym razem na Google znalazłem tylko jeden wątek, gdzie koleś doświadcza dokładnie tej samej niedogodności. Osobiście podejrzewam, że jest to kolejny bug wersji 3.5, tylko znowuż to, nie mam się czego uczepić, bo Firefox nie wypisuje na konsoli żadnych errorów.

Również i w tym przypadku zastosowałem obejście – skorzystałem z funkcji automatycznego przewijania, która jest dostępna w dodatku „All In One Gestures”, wyłączając przy tym, standardowy mechanizm w preferencjach.

Co ciekawe – żaden z problemów, które opisałem, nie występuje w starszych wydaniach wersji 3.0 (dlatego osobiście kwalifikuję je jako bugi). Ponadto, tym razem, Windows Vista jest górą – ponieważ mimo posiadania na niej wersji 3.5, problemów jak nie było, tak nie ma.

Na koniec jeszcze kilka informacji: współdzielę profil Firefoksa między Debianem a Vistą, ale mimo stworzenia nowego profilu, mimo własnoręcznego skompilowania kodu wersji 3.5, jak i wyłączenia wszelkich dodatków, niedogodności występują na moim Debianie.

Napisz komentarz