WordPress i prymitywna filtracja spamu

12/08/2009 – 17:37

„Nie przyszła góra do Mahometa, Mahomet przyszedł do góry”.

Niedawno wspominałem, że używana kiedyś przeze mnie wtyczka, akismet, przestała działać, z racji zablokowania portu 80 na połączenia wychodzące, przez administratorów OVH Free. Taka decyzja została podjęta, ze względu – cytuję – „nadużycia”.

Od tego momentu na moim blogu zaczął się koszmar. Codziennie około 1000 komentarzy, które są oczywiście spamem. Chwilowo musiałem zrezygnować z automatycznej akceptacji komentarzy, ponieważ nie byłem w stanie kontrolować co minutę, jaki nowy komentarz się pojawił.

Jeden ze znajomych polecił mi wtyczkę WP-SpamFree. Niestety, nie spełniała ona moich oczekiwań, ze względu na bardzo ubogie opcje. Nie szukałem więcej wtyczek, z prostego powodu – po prostu mi się nie chciało, a nic i tak nie zastąpi akismeta.

Przypomniało mi się jednak, że w opcjach WP jest coś takiego jak „czarna lista komentarzy”. Ach, od razu zapełniłem ją całą cyrylicą oraz kilkudziesięcioma viagro-podobnymi słowami. No i mam wreszcie święty spokój. Jak wspomniałem w tytule wpisu, jest to dość prymitywne rozwiązanie i na pewno nie na dłuższą metę. Czekam jednak, aż OVH w końcu odblokuje port 80, co zresztą zapowiedzieli (blokada jest – podobno – tymczasowa).

 1. komentarzy 6 dla “WordPress i prymitywna filtracja spamu”

 2. A może łatwiej będzie zapłacić te 25 PLN rocznie i mieć płatne konto na OVH? :)

  By gutek on Sie 12, 2009

 3. Rozważam właśnie taką ewentualność, ale głównie ze względu na to, że aktualnie mam bardzo mało wolnego miejsca w bazie danych.

  By Kaka' on Sie 12, 2009

 4. Czyli nici z pisania po rosyjku np. priwet?

  By mati75 on Sie 13, 2009

 5. Nie do końca. I tak codziennie szybko przeglądam wszystkie komentarze w spamie, aby sprawdzić czy przypadkiem „normalny” wpis się tam nie zawieruszył.

  By Kaka' on Sie 13, 2009

 6. OVH nic nie odblokuje bo powoli i po cichu wycofuje się całkowicie z darmowego hostingu :) Była to tylko długofalowa forma reklamy :)

  By JarekMk on Sie 14, 2009

 7. Serdecznie pozdrawiam.

  By jarek on Gru 10, 2009

Napisz komentarz