Hearts of Iron 2 na Linuksie (VMWare)

26/05/2007 – 13:06

Od kilku dni nachodziła mnie chęć zagrania w Hearts of Iron 2. Pamiętam jeszcze jak codziennie grałem w to na Windowsie, ach co za gra! :) Wczoraj próbowałem odpalić to na Wine, ale ciągle wywalało błąd. To się dowiedziałem, że muszę w configu wine ustawić „Windows 98”, ok to zrobione, ale dalej nic. Teraz się dowiedziałem, że muszę zainstalować winetools. Nie ma tego w paczkach, na stronie domowej tylko rpm i źródła. Niestety, źródła nie chcą się poprawnie zainstalować. Wywala mi, że mam za starą wersję wine. To chciałem nowszą skompilować, kiedy wywala się przy ./configure twierdząc, że nie mam gcc w systemie (kiedy mam to na 100%).

Cóż, winetools sobie odpuściłem. Patrzę na stronę wine i tam jest napisane, że potrzebuję poprawki do Windows 98: DCOM98. Ściągnąłem to ze strony Microsoftu, ale nawet się zainstalować nie chciało. To zainstalowałem polską wersję tejże poprawki. Tym razem instalacja poszła ok, ale gra jak się nie odpalała, tak się nie odpala.

Wkurzyłem się i sobie tak myślę, myślę… Przecież mógłbym tę gierkę zainstalować na wirtualnej maszynie, na której mam XP. Wybrałem VMWare, bo QEMU nie ma pełnego wsparcia dla Windowsa. Instalacja gry na XP postawionym na VMWare nie stworzyła problemów i tak o to mam Hearts of Iron 2 :-)

Co prawda, procesor jest wykorzystywany przynajmniej w 50%, ale z drugiej strony co to szkodzi? Debian i tak chodzi stabilnie i szybko, nawet z KDE. Gdybym odpalił to pod Fluxboksem to pewnie zużycie CPU byłoby mniejsze, ale co tam, ważne, że działa.

jedyny problem jaki mam to brak dźwięku. Niestety VMWare chce używać /dev/dsp, co oczywiście jest mi nie na rękę, ale coś w końcu wykombinuję ;)

Poniżej fotka z gry:

 1. komentarze 3 dla “Hearts of Iron 2 na Linuksie (VMWare)”

 2. Mi problem z GCC wywalało przy instalacji ekg ze źródeł… dziwna sprawa…

  Pozdrawiam.

  By on Maj 29, 2007

 3. Do gierek polecam Cedege. Normalnie jest platna ale z cvs’a mozna kozystac za free, tyle ze nie kazda wersja sie kompiluje :|. Ale jak juz sie zainstali to z wiekszoscia gierek nie ma probelmu. Ja jak narazie odpalilem Counter strike 1.5 warcrafta 3 i colina 2. Te gry nawet nie wymagaly instalacji :)
  Pozdrawiam

  By on Cze 11, 2007

 4. You write very well.

  By Petunia on Paź 27, 2008

Napisz komentarz