Conky i Urxvt w KDE4 (plasma)

06/08/2009 – 22:56

W jednym ze swoich poprzednich wpisów, podałem sposób, jak zmusić conky do poprawnego działania w KDE4, wraz z przezroczystością oraz nieznikającą tapetą bądź samym conky. Wspomniany opis, dotyczył jednego z pierwszych stabilnych wydań KDE4, ale w każdym kolejnym wydaniu, sprawy przybierały gorszy obrót (względem conky oczywiście).

Ostatnio znalazłem rozwiązanie problemu, które – w moim przypadku – działa w 100%.

Po pierwsze, musimy ponownie skorzystać z zewnętrznego programu do ustawiania tapety na pulpicie. Programik feh w ostatnich latach robi wielką furorę, głównie właśnie za sprawą problemów na linii conky <-> KDE 3/4. Oczywiście pomijam inne zastosowania tego narzędzia. W każdym bądź razie, aby móc cieszyć się conky na KDE 4, należy zainstalować wspomniany programik:

# aptitude install feh

Będziemy go uruchamiali następującym poleceniem:

$ feh --bg-scale "`grep 'wallpaper=' ~/.kde/share/config/plasma-appletsrc | tail --bytes=+11`" &

Uwaga! Powyższe polecenie tyczy się wszystkich wersji KDE4, starszych niż 4.3.0. W wersji 4.3.0 zaszło kilka zmian, przez co poprawne polecenie uległo drobnej zmianie:

$ feh --bg-scale "`grep 'wallpaper=' ~/.kde/share/config/plasma-desktop-appletsrc | tail --bytes=+11`" &

Dzięki temu, nie musimy podawać bezpośredniej ścieżki do tapety, za każdym razem kiedy chcemy ją zmienić. Od teraz możemy do woli zmieniać tapetę w konfiguracji KDE4, ponieważ powyższe polecenie sprawi, iż feh ustawi taką samą tapetę, jaką ustawiliśmy w środowisku graficznym.

Podane wyżej polecenie, dodaj do autostartu KDE4.

W przypadku kiedy nie skorzystamy z programu feh, conky może zachowywać się dość dziwnie. Począwszy od zanikania, poprzez wyświetlanie „pod sobą” tapety z menadżera logowania KDM, skończywszy na wywalaniu się.

Czas na krok drugi. Tym razem, mamy dwa rozwiązania. Jeżeli któreś z nich nie zadziała, spróbuj drugiego.

Sposób 1.

Wpisy, które podałem w swojej poprzedniej notce, są dalej wymagane – w swojej konfiguracji musisz zawrzeć poniższe linijki:

own_window yes
own_window_type normal
own_window_transparent yes
own_window_hints undecorated,below,sticky,skip_taskbar,skip_page

Sposób 2.

Podobnie jak w sposobie pierwszym, musimy do konfiguracji conky dodać odpowiednie linijki – dodaj tylko pierwsze trzy linijki z powyższego listingu.

Następny – ostatni już – krok, to konfiguracja conky aby wyświetlał się nam bez obramowania okna, nie był wyświetlany na pasku zadań, ani na ikonach pulpitów. Dokonamy tego poprzez standardowy mechanizm domyślnego menadżera okien KDE4. Wystarczy kliknąć ppm (prawy przycisk myszy) na obramowaniu conky, a następnie wybrać: Zaawansowane -> Dodatkowe ustawienia okna.

W oknie, które się nam pojawi, możemy ustawić wiele przydatnych opcji, dla danego okna. Co więcej, KDE zapamięta te ustawienia i będzie uruchamiać dane okno z zdefiniowanymi przez nas preferencjami.

W przypadku kiedy korzystasz z innego menadżera okien, musisz samemu poszperać w jego opcjach, gdzie można dostosować ustawienia dla danego okna.


W tytule notki wspomniałem jeszcze o terminalu Urxvt. Również i on działał u mnie niepoprawnie w KDE4. Objawiało się to tym, iż podczas przesuwania bądź rozszerzenia okna, momentami zawieszało się ono, bądź podczas wykonywania tych operacji, zżerało całą moc procesora.

W tym przypadku, rozwiązaniem jest ustawienie tapety przez program feh – dokładnie w taki sam sposób, jaki podałem wyżej.

 1. komentarze 4 dla “Conky i Urxvt w KDE4 (plasma)”

 2. Ten sposób owszem, zadziała jeśli chodzi o tło, ale będzie to tło statyczne i uzależnione od parametrów -x -y conky-ego. Natomiast problem zanikania okna conky-ego w KDE 4.3.1 nadal występuje. Mi udało się ten problem rozwiązać poprzez użycie plasmoidu o nazwie Embedd Win. Po szczegóły zapraszam na tę stronę: http://ksvladimir.blogspot.com/2008/06/converting-any-window-into-plasmoid.html

  Działa prawie idealnie w połączeniu z feh-em, ale tło niestety jest statyczne nadal i trzeba dokładnie ustawić zarówno plasmoid, jak i conky-ego, aby ładnie to wszystko wyglądało. Oczywiście w zakresie plasmoidu nie może być żadnych ikon, bo te zostaną zasłonięte – plasmoid Embedd Win nie obsługuje indeksu Z-order jeszcze (niestety, jest w wersji beta).

  By Martinez on Paź 8, 2009

 3. Ok, jeszcze jedna rzecz z wyeliminowaniem plasmoidu Embedd Win, a jednocześnie wyeliminowaniem problemu znikającego okna :)

  own_window_hints background,undecorated,below,sticky,skip_taskbar,skip_pager
  own_window_type override

  Jeśli chodzi o uruchamianie feh-a, to można to zrobić w skrypcie conkyrc:

  ${texeci feh –bg-scale „`grep ‚wallpaper=’ ~/.kde/share/config/plasma-desktop-appletsrc | tail –bytes=+11`” &}

  Linijkę tę należy umieścić na końcu skryptu i działa, jak należy – testowane na KDE 4.3.1 + compiz-fusion.
  Miłej zabawy :)

  By Martinez on Paź 8, 2009

 4. Sorry, źle skonstruowałem linijkę – zabrakło interwału:

  ${texeci 1 feh –bg-scale „`grep ‚wallpaper=’ ~/.kde/share/config/plasma-desktop-appletsrc | tail –bytes=+11`” &}

  Bez interwału w oknie conky wyświetlał się ciąg {texeci}.

  By Martinez on Paź 8, 2009

 5. Dzięki za info. Jeśli podane przeze mnie sposoby nie poskutkują dla niektórych, pozostają Twoje :).
  Pozdrawiam.

  By Kaka' on Paź 8, 2009

Napisz komentarz