Dziwne problemy z paczką dbus w unstable

16/07/2009 – 22:43

Dzisiaj spotkałem się z dość dziwnym problemem. Kiedy rano wstałem i odpaliłem system, po uruchomieniu menadżera logowania, myszka (usb) wraz z klawiaturą (notebook) przestały działać, uniemożliwiając mi zalogowanie się. Co ciekawe, touchpad działał w najlepsze.

Myślę sobie „pewnie coś nawaliło”. Robię restart i problem ponownie występuje.

Uruchomiłem zatem system w safe mode, aby sprawdzić czy klawiatura działa w konsoli – działała. Wywaliłem GDM’a z runleveli, aby w spokoju przystąpić do zdiagnozowania problemu. Nie trwało to zbyt długo. Zauważyłem, że nie działał mi Internet, a podczas próby uruchomienia daemona wicd, otrzymywałem błąd, którego końcówka wyglądała następująco:

dbus: /var/run/dbus/system_bus_socket no such file or directory

Sprawdziłem czy takiego pliku faktycznie nie ma i okazało się to prawdą. Cały problem polegał na tym, że dbus nie został po prostu odpalony, a jako że jest on używany przez wiele daemonów, jak i x’y, niektóre usługi po prostu nie były wstanie poprawnie działać.

Chcąc odpalić dbus’a przez:

dbus-daemon --system

otrzymywałem komunikat, iż nie ma takiego pliku ani katalogu. No i to mnie powaliło. Faktycznie, w /usr/bin, ani w /sbin nie było żadnego pliku, który zawierałby chociażby ciąg „dbus”.

Reinstalacja pakietu dbus również nie pomogła. Zastanawiałem się, czy przypadkiem opiekun pakietu nie pominął przez przypadek kilku plików, wszak dzień wcześniej nastąpiła u mnie aktualizacja tej usługi. Cóż, nawet instalacja starszej paczki nie pomogła.

To już mnie poważnie zmartwiło. Czyżby dpkg miał jakiś problem? Cóż, ostatecznym rozwiązaniem okazała się własnoręczna kompilacja pakietu dbus i jego instalacja.

Perełką w tym labiryncie jest fakt, że paczka dbus’a, która została wczoraj zaktualizowana, posiadała w sobie plik /usr/bin/dbus-daemon, jednakże dpkg za żadne skarby nie instalował tego pliku, nie racząc nawet zwrócić jakikolwiek błąd. Ciekawa sytuacja…

  1. One Response dla “Dziwne problemy z paczką dbus w unstable”

  2. Rzeczywiście Ci się problemy zdarzają często, u mnie tego problemu nie było.

    By mati75 on Lip 17, 2009

Napisz komentarz