Migracja z ext2/3 na ext4 bez formatowania – krótki poradnik

01/07/2009 – 22:33

Poradnik napisany na podstawie http://ext4.wiki.kernel.org/index.php/Ext4_Howto, ze względu na liczne prośby jakie do mnie dotarły.

Dla jądra w wersji 2.6.28 i niższej, może być wymagany pakiet ext4dev i e2fsprogs. Dla jąder z wyższymi numerkami, wystarczy ostatni pakiet.

Uwaga! Z tego co się dowiedziałem, korzystanie z ext4 na dobrym poziomie stabilności, zaczyna się od kernela w wersji 2.6.29, ze względu na kilka poważnych błędów we wcześniejszych numerkach (ale na ile jest to prawdziwe? nie mam pojęcia).

OK, po zainstalowaniu wymaganych paczek, przechodzimy do działania (oczywiście ciąg „/dev/sda1” zamieniasz na własne urządzenie, na którym chcesz dokonać konwersji).

Jeżeli posiadasz system ext2, to przed migracją na ext4, wpierw musisz przejść na ext3:
# tune2fs -j /dev/sda1
Teraz dopiero włączamy rozszerzenia, które oferuje ext4:
# tune2fs -O extents,uninit_bg,dir_index /dev/sda1

Teraz należy dokonać przeskanowania systemu plików, w celu poszukiwania ewentualnych błędów, które powinny zostać automatycznie naprawione:

# e2fsck -fpDC0 /dev/sda1

Uwaga! Powyższe polecenie należy wykonać na niepodmontowanym systemie plików. Ogólnie rzecz biorąc, po wykonaniu wcześniejszych poleceń i zrestartowaniu systemu, sprawdzanie systemu plików odbędzie się automatycznie, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu tego dokonać.

Oczywiście należy również pamiętać, o dokonaniu odpowiedniej korekty pliku /etc/fstab, poprzez zamianę systemu plików, jaki znajduje się na danej partycji (czyli po prostu podmieniasz ciąg „ext2” lub „ext3” na „ext4”) – przykład:

/dev/sda1 / ext3 errors=remount-ro 0 1

należy zamienić na:

/dev/sda1 / ext4 errors=remount-ro 0 1

Pamiętajmy również o tym, że mimo iż ext4 jest już oznaczony jako stabilny FS, niekoniecznie musi takim być. Osobiście nie mam żadnych złych doświadczeń z ext4, ale zważywszy na ilość poprawek związanych z nim, w każdym nowym numerku kernela, należy brać pod uwagę, ewentualną utratę danych.

 1. komentarze 3 dla “Migracja z ext2/3 na ext4 bez formatowania – krótki poradnik”

 2. Jak wykonać polecania na niepodmontowanym systemie plików? Rozumiem że poprzez jakieś livecd, które także wspierą tą wersję kernelem z roszerzeniem ext4 ?

  By BlueMan on Lip 2, 2009

 3. Masz kilka opcji. Tak jak napisałem, skanowanie zapewne rozpocznie się po ponownym odpaleniu systemu, kiedy nie są zamontowane jeszcze partycje.

  Inna opcja to właśnie LiveCD.

  By Kaka' on Lip 2, 2009

 4. W moim przypadku potrzeba było również zaktualizować initrd czego nie zrobiłem i musiałem się potem pocić

  By logan on Lis 25, 2009

Napisz komentarz