Karta WiFi Atheros na MSI EX625 i przerywanie połączenia – rozwiązanie.

10/06/2009 – 20:11

W swoim wcześniejszym wpisie, dotyczącym mojego nowego laptopa, wspomniałem, że moja karta bezprzewodowa (Atheros), co kilka minut, przerywa połączenie na około 10 sekund i problem nie dotyczy systemu Windows Vista. Jako winnego podejrzewałem NetworkManagera. No i miałem rację – wczoraj moje obawy ostatecznie się potwierdziły.

Pomyślałem sobie, że skoro tak badziewiasty daemon jak NetworkManager, ma prawo gościć praktycznie we wszystkich dystrybucjach, to na pewno powinna być jakaś alternatywa dla niego (nie chcę bowiem na sztywno ustawiać interfejsu w /etc/network/interfaces). Dlaczego badziewiasty? Ponieważ przerywa połączenie bez zwrócenia jakiegokolwiek błędu, skutecznie może zablokować dalsze próby połączenia się z Internetem, po uprzednim skorzystaniu z ifup (like /etc/network/interfaces), ewentualne łączenie się trwa dość długo, nie łączy się z Internetem podczas startu systemu, a jedynie w momencie odpalenia dowolnej nakładki na niego. W kwestii tego ostatniego – nie twierdzę, że nie ma możliwości rozwiązania tej niedogodności za pomocą jakiegoś skryptu, ale bądźmy szczerzy – to powinno być standardowo oferowane przez NetworkManagera.

Tak więc stwierdziwszy, że NM to tak zwane „zło”, przypomniałem sobie o daemonie WICD (Wireless Interface Connection Daemon (Demon Połączeń Urządzeń Bezprzewodowych)). Czym prędzej wywaliłem NM i zainstalowałem wicd.

Wicd testuję już niecałe dwa dni i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że działa poprawnie. Nie dość, że nie przerywa połączenia, to jest możliwość łączenia się z wybraną siecią, podczas startu systemu. Dzięki temu, po włączeniu x’ów, nie trzeba „czekać” na Internet. Ponadto, posiada bardzo miły interfejs (GTK, brak zależności od GNOME).

PS: chciałbym jeszcze dodać, że w przypadku otrzymania poniższego błędu, podczas uruchamiania wicd, należy zrestartować daemon dbus, a jeżeli to nie przyniesie skutku, to zrestartować system.

dbus.exceptions.DBusException: org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: The name org.wicd.daemon was not provided by any .service files

  1. One Response dla “Karta WiFi Atheros na MSI EX625 i przerywanie połączenia – rozwiązanie.”

  2. Lub wpisać: dbus-launch wicd-client &

    By matiit on Cze 14, 2009

Napisz komentarz